Przyczyna zewnętrzna przy wypadku przy pracy

Pytanie:

"Przy schyleniu się po torbę służbową w drodze do pracy (bez przewrócenia się i uderzenia o cokolwiek) doszło do uszkodzenia stawu kostnego. Zakład pracy (inspektor) nie potraktował tego rodzaju przyczyny jako zewnętrznej i nie uznał wypadku jako wypadku w drodze do pracy. Wiem, że w niektórych orzeczeniach SN traktuje jako przyczynę zewnętrzną nawet określone zachowanie się poszkodowanego, jego odruch itd. Niestety na razie nie dotarłem do tychże orzeczeń, a wydaje mi się, że tylko one mogą być podstawą dochodzenia roszczenia."

Odpowiedź prawnika: Przyczyna zewnętrzna przy wypadku przy pracy

Orzecznictwo dotyczące wypadków przy pracy jest jednym z najobszerniejszych. W tym zakresie orzeczenia rozszerzyło rozumienie przyczyny zewnętrznej na zjawiska natury społecznej, organizacyjnej i inne, które były w stanie doprowadzić do wystąpienia uszczerbku na zdrowiu. Za przyczynę zewnętrzną uznano np. nieskoordynowane poruszenie się powodujące potknięcie i upadek nawet na gładkiej powierzchni (wyrok z 16 czerwca 1980 r., III PR 33/80, Sł. Prac. 1980, nr 12, s. 29).

Ogólnie rzecz biorąc zewnętrzną przyczyną sprawczą wypadku przy pracy może być każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego zdolny wywołać w istniejących warunkach szkodliwe skutki, w tym także pogorszyć stan pracownika dotkniętego już schorzeniem samoistnym (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 15 grudnia 1994 r., sygn. akt III APr 41/94, OSA 1995/2 poz. 16 str. 44).

W innym orzeczeniu (wyrok z dnia 29 października 1997 r., sygn. akt II UKN 304/97, OSNAPiUS 1998 r. nr 15 poz. 464) Sąd Najwyższy uznał, że zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy, jeżeli postępowanie dowodowe wykaże, że albo bez wykonywania pracy nie doszłoby do niego, albo też prawdopodobieństwo jego zajścia byłoby niewielkie.

Z kolei w wyroku Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 18 lutego 1998 r., sygn. akt II UKN 529/97 (OSNAPiUS 1999/4 poz. 144) czytamy, iż wypadek wskutek poślizgu samochodu jest spowodowany przyczyną zewnętrzną w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Z drugiej strony za wypadki nie można traktować takich zdarzeń, które zostały wywołane chorobą ubezpieczonego (np. chorobą stawu).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika