Wolne dni w zamian za nadgodziny

Pytanie:

"W jakich sytuacjach pracodawca może za godziny nadliczbowe przepracowane od poniedziałku do piątku zamiast wypłaty wynagrodzenia udzielać pracownikowi wolnych dni lub godzin?"

Odpowiedź prawnika: Wolne dni w zamian za nadgodziny

Kodeks pracy przewiduje, iż praca wykonywana ponad normy czasu pracy, ustalone zgodnie z przepisami kodeksu, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. A za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek: 1) w wysokości 50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w dni powszednie oraz w niedziele i święta będące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, 2) 100% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w godzinach nadliczbowych w niedziele i święta nie będące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, a także w godzinach nadliczbowych przypadających w dniu wolnym od pracy udzielonym w zamian za pracę w niedzielę lub w święto będące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Z powyższych przytoczonych regulacji wynika, iż za pracę w godzinach nadliczbowych, którą pracownik wykonuje w dni robocze tygodnia należy mu się wynagrodzenie i dodatek do niego za nadgodziny. Na wniosek pracownika w zamian za czas przepracowany ponad ustaloną normę pracodawca może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. W taki jednak przypadku pracownikowi nie będzie już przysługiwał dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Ponadto udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika; w takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy najpóźniej do zakończenia okresu rozliczeniowego w wymiarze o połowę wyższym, niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych.




Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • mike 2013-02-06 11:07:10

    żydki

  • fido666 2012-07-06 16:52:48

    I nadal nie ma czarno na bialym ,że te dni wolne maja byc platne. Pracodawcy daja wolny dzien i nie chca za niego placic.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika