Stosunek pracy ze skazanym policjantem

Pytanie:

"Czy policjant skazany prawomocnym wyrokiem za nieumyślne spowodowanie śmierci może nadal pracować w policji? Rowerzysta zginął potrącony przez samochód. Sprawcą wypadku był kierowca - policjant (nie był na służbie). Przyczyną wypadku była nadmierna prędkość kierowcy, który jadąc na terenie zabudowanym z prędkością ponad 120 km/h i wypadł z drogi na łuku, zabijając bezbronnego rowerzystę. W czasie rozprawy sąd uznał kierowcę winnym. Kierowca otrzymał wyrok skazujący z karą w zawieszeniu. W czasie rozprawy kierowca - policjant płakał i prosił rodzinę pokrzywdzoną o zwrócenie się do sądu o to, aby nie odbierać mu prawa jazdy, ponieważ: "do policji już i tak nie może z wyrokiem wrócić, a brak prawa jazdy utrudni mu utrzymanie rodziny, bez prawa jazdy nie będzie mógł znaleźć innej pracy". Po dwóch miesiącach od sprawy okazało się, że policjant ten nadal pracuje w policji. Rodzina pokrzywdzona chce, aby nie miał do tego prawa. Jeżeli ktoś nie przestrzega prawa nie powinien pracować w policji. Sprawca wypadku już na rozprawie na pewno wiedział, że ma możliwość wrócić do policji, dlatego wykorzystał emocje rodziny pokrzywdzonej, płacząc i klęcząc prosił o nieodbieranie prawa jazdy. Na pismo rodziny pokrzywdzonej przełożeni policjanta odpowiedzieli, że sprawca śmiertelnego wypadku jest dobrym policjantem i dlatego mimo wyroku będzie nadal pracował w policji. Czy rodzina pokrzywdzona może domagać się odsunięcia sprawcy wypadku od służby w policji? Co może zrobić i do kogo się zwrócić o pomoc?"

Odpowiedź prawnika: Stosunek pracy ze skazanym policjantem

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o Policji policjanta zwalnia się ze służby między innymi w razie skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego. Policjant jednak został skazany za popełnienie przestępstwa nieumyślne. Zatem nie ma obowiązku rozwiązania stosunku pracy z policjantem. Poza tym policjanta można zwolnić ze służby w razie skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe inne niż popełnione umyślnie.

Skoro podmiot zatrudniający może zwolnić policjanta a tego nie zrobił, przy czym nie jest do tego zobowiązany, to nie ma możliwości zmuszenia go do takiego działania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Adam 2012-01-26 12:18:49

    mam pytanie jeżeli postanowiono mi zarzut nieumyslnego spowodowania smierci..co mi za to grozi??..I.czy mój pracodawca ma prawo za to zwolnic mnie z pracy??pracowałem w firmie która robi frytki placki itp. ...nie mam jeszcze wyroku tylko obecnie zarzut?tragedia która miała miejsce to ..w skrócie-szarpalismy sie z kolegą jeden drugiemu strzelił w twarz....po czym pogodzilismy sie ...poszlismy na drinka i ja poszedłem do domu ok 20h...kolega jeszcze normalnie funkcjonował...niestety rano o 6stwierdzo no u niego zgon...sekcja zwłok wykazała że miał on krwiaka podtwardówkowego i że to moje uderzenie go wywołało i w nocy mu sie rozlał....obecnie przezywam śmierc kolegi a mój pracodawca zwalniając mnie chyba chce mnie dobić...tylko czy ma takie prawo?/jeżeli jeszcze nawet nie było sprawy w sądzie?/dodam że nie miałem jeszcze zatargów z prawem nie byłem karany...PROSZĘ POMÓŻCIE??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika