Świadczenie pracy podczas urlopu

Pytanie:

"Czy polecenie zaprzestania wykonywania pracy przez pracownika, który przebywa na urlopie a mimo to, pracę tę wykonuje, może zostać w takim przypadku wysłane przez pracodawcę pocztą na adres domowy pracownika?"

Odpowiedź prawnika: Świadczenie pracy podczas urlopu

Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. Pracownik, jeśli nie wystąpił o przesunięcie terminu urlopu, to jest zobowiązany z niego korzystać. Oczywiście w trakcie urlopu pracownik może wykonywać pracę. Przy czym nie jest dopuszczalne wykonywanie pracy na rzecz pracodawcy, który udzielił pracownikowi urlopu. Może to narazić pracodawcę na szkodę, a poza tym stanowi to naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Inną kwestią jest, że regulamin pracy powienien określać prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy, powinien ustalać w szczególności organizację pracy, warunki przebywania na terenie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu, wyposażenie pracowników w narzędzia i materiały, a także w odzież i obuwie robocze oraz w środki ochrony indywidualnej i higieny osobistej. Jeśli regulamin zabrania przebywania pracownikowi na terenie zakładu w czasie nieświadczenia pracy, wtedy takie przebywanie może spowodować, że uzasadnione będzie rozwiązanie z pracownikiem stosunku pracy bez wypowiedzenia.

Zawiadomienie pracownika może zostać dokonane w każdy sposób. Ważne jest tylko, aby pracownik mógł się z nim zapoznać. Zasady zapoznawania się z treścią oświadczenia woli i ich składanie reguluje art. 60 i 61 kodeksu cywilnego. Stanowią one, że wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli). Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią, np. wiadomo, że odebrała list polecony itp. Natomiast oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.

Zatem reasumując wysłanie takiego polecenia pocztą jest jak najbardziej dopuszczalne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika