Szkoda w mieniu pracodawcy z błędu księgowej

Pytanie:

"Stwierdzono w placówce błędne wypłaty wynagrodzeń, zasiłków chorobowych i ekwiwalentów za urlop, wynikające z błędów księgowej. Niektóre na niekorzyść pracownika, w niektórych przypadkach były to nadpłaty. Czy można te pieniądze odzyskać i jakie procedury należy podjąć? Czy można i na jakiej podstawie domagać się zwrotu wypłaconych pieniędzy od księgowej? Czy pracowników powiadamiać na piśmie o popełnionych błędach? Czy zawiadomić przebywająca na długotrwałym zwolnieniu księgową o popełnionych przez nią błędach w obliczaniu zasiłków chorobowych i wynagrodzeń?"

Odpowiedź prawnika: Szkoda w mieniu pracodawcy z błędu księgowej

Umowa o pracę jest umową starannego działania, toteż księgowa odpowiada za dołożenie wszelkich starań do prawidłowego wykonywania swoich obowiązków. Pracodawca zobowiązany jest wypłacić pracownikom, którzy nie otrzymali należnych świadczeń róznicy pomiędzy kwotami wypłaconymi, a wynikającymi z dokonanych obliczeń. Natomiast wobec pracowników, którzy otrzymali większe świadczenia niż im przysługiwały pracodawca ma roszczenie zwrotne. Może on nienależne kwoty potrącać z kolejnych wynagrodzeń pracowników. Wskazanym jest poinformowanie pracowników o popełnionych błędach. Jedną z zasad prawa pracy jest tzw. ryzyko osobowe, które ponosi pracodawca. Pracodawcę właśnie obciążają skutki niezawinionych przez pracowników błędów w pracy, które pociągają za sobą szkody majątkowe. Pracownik - co do zasady ponosi odpowiedzialność za wyrządzone szkody tylko wtedy, gdy zostały one wyrządzone z jego winy. W przedstawionym stanie faktycznym, aby księgowa ponosiła konsekwencje swoich błędów, konieczne byłoby udowodnienie, iż błędy były efektem jej zawinionych działań. Zgodnie z art. 114 kodeksu pracy pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w kodeksie pracy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika