Szkolenie BHP w szkole tańca

Pytanie:

"Czy szkolenie BHP w szkole tańca jest obowiązkowe? Z natury rzeczy nie jest to zakład produkcyjny. Czy są w tym przypadku przesłanki do obowiązkowego szkolenia BHP?"

Odpowiedź prawnika: Szkolenie BHP w szkole tańca

Zgodnie z przepisem art. 207 kodeksu pracy pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy i jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Przepis art. 237[3] § 2 wskazuje natomiast, iż pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. Pracodawca jest także obowiązany zaznajamiać pracowników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych przez nich prac.

W świetle powyższego należy więc podkreślić, iż każdy pracodawca jest zobowiązany przeprowadzać szkolenia bhp dla pracowników – obowiązek taki spoczywa na pracodawcy w każdym zakładzie pracy, a nie zakładzie produkcyjnym.

W tym miejscu warto dodać, iż obowiązki takie spoczywają także na pracodawcach zatrudniających pracowników na innej podstawie niż umowa o pracę. Dla szerszego zapoznania się z tym zagadnieniem prosimy o zaznajomienie się z odpowiedzią umieszczoną na naszym serwisie Umowa zlecenie a szkolenie wstępne i okresowe


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika