Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Szkolenie pracownika w dni wolne od pracy

Pytanie: Jestem pracownikiem służby cywilnej (nie urzędnikiem) zatrudnionym w Urzędzie Skarbowym, pracodawca kieruje mnie na szkolenie poza miejsce zamieszkania odbywające się w weekend - tj. dni wolne od pracy - sobota i niedziela. Umowa na czas nieokreślony i pełen wymiar czasu pracy. Czy w związku z tym faktem pracownikowi przysługują w zamian dwa dni wolne od pracy?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zasadniczym zagadnieniem, które należy rozważyć przed stwierdzeniem, czy pracownikowi należy się urlop, jest rozważenie kwestii, czy szkolenie wlicza się w czas pracy.

To czy szkolenie zaliczane będzie do czasu pracy zależy od jego charakteru. Kodeks pracy wyraźnie zalicza do niego szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 2373 §3). Nie ma mowy natomiast nic o szkoleniach innego typu. Należy więc wziąć pod uwagę rodzaj szkolenia. Jeżeli ma ono na celu na przykład lepsze przygotowanie pracownika do wykonania określonej pracy i został on na nie skierowany przez polecenie pracodawcy, należy je potraktować jako wliczające się w czas pracy. Inaczej byłoby, gdyby chęć wzięcia udziału w szkoleniu wyraził sam pracownik, szkolenie jest przeprowadzane wyłącznie dla jego korzyści, a pracodawca zgodziłby się na przykład na pokrycie kosztów tego szkolenia czy pomoc innego typu. W takim przypadku szkolenie nie wliczałoby się do czasu pracy i pracodawca byłby zwolniony z obowiązku dodatkowego wynagrodzenia albo udzielenia dodatkowego dnia wolnego od pracy. Ważnym elementem jest też to czy szkolenie jest obowiązkowe czy nie. Jeżeli pracownik nie ma możliwości odmowy wzięcia w nim udziału należy zaliczyć je do czasu pracy.

Jeśli zatem szkolenie będzie wliczane do czasu pracy, to ta okoliczność skutkuje powstaniem po stronie pracodawcy pewnych obowiązków. Pracodawca kierując pracownika na szkolenie w dniach dla niego wolnych od pracy, zobowiązany jest uiścić mu wynagrodzenie za te dni według stawek za godziny nadliczbowe. Zamiast zapłaty dodatkowego wynagrodzenia, podstawie wniosku pracownika, pracodawca może pracownikowi udzielić dnia wolnego od pracy (zob. art. 1512 § 1 k.p.).

Autor:
Michał Włodarczyk,
Pomaga w sprawach pracowniczych. Specjalista od ubezpieczeń społecznych. Doradza także w sprawach szeroko pojętego prawa cywilnego. Zobacz więcej »

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Szkolenie pracownika w dni wolne od pracy

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 8
  • 4
  • 4
  • 2
  • 6
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Maria

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z usługi. Opinia zrozumiała i wyczerpująca. W razie potrzeby w przyszłości z pewnością skorzystam z usług e-prawnika oraz zarekomenduję bliskim i znajomym.
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Według wybranej opcji w ciągu 3 dni otrzymałam wyczerpującą opinię prawną. Świetnie.
  • Dariusz

    ocena usługi:

    Porada wyczerpująca.Gorąco polecam. Dziękuję bardzo
  • Zuzanna

    ocena usługi:

    Fajna rzecz taka usługa , cena też do przyjęcia . Cieszę się , że trafiłam na tą stronę surfując po internecie . Polecam gorąco .
  • Malgorzata

    ocena usługi:

    Profesjonalna pomoc. Wydane opinie są rzetelne poparte odnosnymivatami prawnymi. Polecam.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Usługa wykonan bardzo rzetelnie i terminowo.
  • Marek

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna, zrozumiała i kompletna. Jestem bardzo zadowolony. Polecam
  • Iwona

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Szybka, rzeczowa opinia prawna polecam korzystanie z usługi e-prawnika
  • Jaroslaw

    ocena usługi:

    Dziękuję. Dzięki waszej opini wyjaśniło sie wiele rzeczy i zyskałem więcej siły do walki z problemem
  • Andrzej

    ocena usługi:

  • Irek

    ocena usługi:

    Z usług tej kancelarii korzystałem w ciągu kilku lat pięciokrotnie.Niech to świadczy o standardzie tych prawników. Są świetni i daje się wyczuć oprócz fachowości,chęć pomocy. I za to dzięki.Serdecznie pozdrawiam. Podziękowania dla Pana Łukasza z Biura Obsługi.
  • Anna

    ocena usługi:

    Super i solidnie opisane zagadnienia prawne podpart przepisami -doskonale. Troszke czas oczekiwania za dlugi.
  • Marysia

    ocena usługi:

    Porady wasze bardzo mi pomogły,jestem bardzo zadowolona z waszych usług, przez co nie narobię sobie w przyszłości kłopotów. Dziękuję.
  • Violetta

    ocena usługi:

    Polecam usługi e-prawnika. Profesjonalna i rzetelna obsługa. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Pozdrawiam.
  • Witold

    ocena usługi:

    Opinia wyczerpująca ,jestem z niej zadowolony . Dziękuję.
  • Piotr

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z usługi serwisu e-prawnik. Szybko i profesjonalnie zostałem poinformowany o tym, jakie działania prawne mam podjąć. Polecam





Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane