Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Termin wypłaty wynagrodzenia nauczyciela

Pytanie: Jestem nauczycielem w gimnazjum. Posiadam konto w banku, oddalonym o 20 km od miejsca pracy. Szkoła robi przelewy w miejscowym banku 1-go dnia miesiąca, jednak na moje konto pieniądze wpływają z 5-dniowym opóźnieniem. Dyrektor twierdzi, że nie łamie prawa. Czy jednak nie powinien dokonywać przelewów wcześniej, tak aby na moje konto trafiały 1 dnia miesiąca. Dodam tylko, że sytuacja taka spowodowana jest brakiem odpowiednich umów pomiędzy bankiem moim, a szkoły. Bardzo proszę o odpowiedź z podaniem podstawy prawnej.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Aktem prawnym określającym status prawny nauczyciela, jego prawa i obowiązki jest ustawa Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r., nr 97, poz. 674). Zgodnie z tą regulacją wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielowi miesięcznie z góry w pierwszym dniu miesiąca. Jeżeli pierwszy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu następnym (art.39 ust. 3 wskazanej ustawy). Składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. Jeżeli ostatni dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu poprzedzającym ten dzień, a w wypadkach szczególnie uzasadnionych wynagrodzenie to może być wypłacane w jednym z ostatnich pięciu dni miesiąca lub w dniu wypłaty wynagrodzenia, o którym mowa w ustępie 3 artykułu 39 (art.39 ust. 4). Regulacja ta jednoznacznie wskazuje terminy, w których winno zostać Panu wypłacone wynagrodzenie. Oznacza to, iż obowiązkiem Pańskiego pracodawcy jest dokonanie przelewów w takim terminie by po uwzględnieniu wszelkich opóźnień wynikających z operacji bankowych, otrzymał Pan możliwość dysponowania wynagrodzeniem pierwszego dnia miesiąca.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Termin wypłaty wynagrodzenia nauczyciela

  • AO 2013-12-05 09:15:25

    Re: Termin wypłaty wynagrodzenia nauczyciela

    Do kogo należy to zatem zgłosić lub jak walczyć o odsetki albo wypłatę jeśli się nie otrzymało jej w terminie ( podpisałem umowę 6.11- wypłatę z przyczyn nie wiadomych mam otrzymać 13 grudnia) ?

  • madzia 2012-09-20 16:47:48

    Re: Termin wypłaty wynagrodzenia nauczyciela

    zaczęłam prace jako nauczyciel 10.09, a 19.09 dostałam pieniądze (mniej niż na umowie zasadniczej) co to za pieniądze?

  • Ania 2011-09-30 17:38:37

    Re: Termin wypłaty wynagrodzenia nauczyciela

    Jeżeli: 'obowiązkiem Pańskiego pracodawcy jest dokonanie przelewów w takim terminie by po uwzględnieniu wszelkich opóźnień wynikających z operacji bankowych, otrzymał Pan możliwość dysponowania wynagrodzeniem pierwszego dnia miesiąca', to w przypadku kiedy 1szy dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym, a pracodawca zrobi przelew wynagrodzenia w dniu następnym (art.39 ust. 3), to pracownik nie będzie dysponował wynagrodzeniem pierwszego dnia miesiąca. To sobie przeczy.

  • Łukasz 2010-09-06 12:27:20

    Re: Termin wypłaty wynagrodzenia nauczyciela

    Witam! Podjąłem pracę jako nauczyciel. Dostałem umowę i z dniem 01.09.2010 rozpocząłem pracę. W poprzedniej szkole wynagrodzenie za pierwszy miesiąc pracy dostałem z góry (pierwszego dnia miesiąca, czyli pierwszego dnia pracy). W obecnej szkole dyrektor wypłaci mi wynagrodzenie za pierwszy miesiąc pracy dopiero w drugim miesiącu pracy jako wyrównanie. Czy to jest zgodne z prawem? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 0
  • 9
  • 2
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Regina z Siostrą

    ocena usługi:

    Dziękujemy za profesjonalne przygotowanie zażalenia polecam wszystkim i pozdrawiam wszystkich prawników z Poważaniem Regina z Siostrą
  • Christine Romeike

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpujaca opinia prawna jaka otrzymalam , serdecznie dziekuje wszystkim prawnikom i polecam innym jezeli potrzebuja fachowej opinji prawnej. Z powazaniem. Christina
  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
  • Janusz Prager

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane