Umowa lojalnościowa z pracownikiem

Pytanie:

"Prowadząc Salon Fryzjerski, zacząłem kierować pracowników na kosztowne szkolenia w branży. Chciałbym zabezpieczyć się po ukończeniu cyklu tych szkoleń przed nagłym odejściem personelu z firmy. Proszę o podanie wzoru umowy lojalnościowej do zawarcia z pracownikiem jako załącznika umowy o pracę, w którym to określony będzie okres minimalnego \"wymaganego zatrudnienia\" i jednocześnie możliwość określenia kwoty jaką pracownik proporcjonalnie musiałby zwrócić poprzez rozwiązanie umowy przed czasem z jego winy?"

Odpowiedź prawnika: Umowa lojalnościowa z pracownikiem

Taki zapis w umowie o pracę nie może zabraniać rozwiązania stosunku pracy pracownikowi. Takie bowiem rozwiązanie byłoby sprzeczne z prawem pracy. Możliwy jest jednak zapis, klauzula umowna o obowiązku zwrotu kosztów szkolenia w całości lub odpowiednim stosunku w razie niespełnienia warunku okresu minimalnego zatrudnienia u pracodawcy. Pan dodatkowo chce ten zapis (warunek) ograniczyć do sytuacji, za które winę ponosi pracownik. Jeśli zatem pracownik ze swojej winy rozwiąże stosunek pracy (do czego jest uprawniony) będzie zobowiązany do pokrycia kosztów szkolenia.

Zapis taki mógłby wyglądać następująco.

“Pracodawca zobowiązuje się pokryć koszty szkolenia pracownika. W razie rozwiązania stosunku pracy z winy pracownika przed upływem roku od daty jej zawarcia (lub od upływu okresu szkolenia) pracownik jest zobowiązany do zwrotu kosztów szkolenia (lub stosunkowych kosztów szkolenia) poniesionych przez pracodawcę. (Stosunkowe koszty oblicza się w ten sposób, że okres 1 roku dzieli się na 12. W ten sam sposób dzieli się koszty szkolenia. Z upływem każdego miesiąca pracownik zobowiązany jest do zapłaty sumy zmniejszonej o 1/12 w zamian za każdy przepracowany miesiąc".


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika