Urlop macierzyński i wychowawczy - Straż Graniczna

Pytanie:

"Skoro w przepisach dotyczących ubezpieczenia społecznego rolników (którym objęta jest moja żona) nie przewidziano uprawnień związanych z urlopem lub zwolnieniem od pracy z tytułu urodzenia dziecka, to w jakim wymiarze i czy w ogóle mąż, będący funkcjonariuszem Straży Granicznej, może skorzystać z urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego? W jakim wymiarze i czy w ogóle mąż będący funkcjonariuszem SG może skorzystać z urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego? I jakie będzie mógł w tym czasie pobierać uposażenie?"

Odpowiedź prawnika: Urlop macierzyński i wychowawczy - Straż Graniczna

Stosownie do art. 83 ust. 1 ustawy o Straży Granicznej funkcjonariuszowi-kobiecie przysługują szczególne uprawnienia przewidziane dla pracownic według przepisów prawa pracy, jeżeli przepisy niniejszej ustawy nie stanowią inaczej. Przepis ten stosuje się także do funkcjonariuszy-mężczyzn w zakresie, w jakim pracownicy mogą korzystać ze szczególnych uprawnień przewidzianych dla pracownic. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie są zatrudnieni, z uprawnień może korzystać tylko jedno z nich.

Należy zatem sięgnąć do regulacji Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 180 § 4 Kp pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek. Uprawnienie ojca jest zatem powiązane z uprawnieniem matki; jeśli matka nie jest pracownicą w rozumieniu przepisów prawa pracy i nie korzysta z urlopu macierzyńskiego, to ojcu także prawo do takiego urlopu przysługiwać nie będzie.

Co do urlopu wychowawczego, to obecnie prawo do niego przysługuje obojgu rodzicom na takich samych zasadach. W związku z tym funkcjonariusz-mężczyzna może skorzystać z urlopu wychowawczego.

Zgodnie z art. 125 ust. 1 ustawy o Straży Granicznej w razie choroby, urlopu, zwolnienia od zajęć służbowych oraz w okresie pozostawania w dyspozycji funkcjonariusz otrzymuje uposażenie zasadnicze, dodatki do uposażenia o charakterze stałym i inne należności pieniężne należne na ostatnim zajmowanym stanowisku służbowym - z uwzględnieniem powstałych w tym okresie zmian, mających wpływ na prawo do uposażenia i innych należności pieniężnych lub na ich wysokość.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika