Urlop wypoczynkowy a świadczenie rehabilitacyjne

Pytanie:

"Pracownik w czerwcu 2000r miał wypadek. Nie wykorzystał ani jednego dnia urlopu z przysługujących mu 26 dni. W marcu 2001r. otrzymał świadczenie rehabilitacyjne na 12 m-cy. Teraz wraca do pracy. Czy przysługuje mu w sumie 52 dni urlopu zaległego? (26 za 2000r. i 26 za 2001r.) Czy można pracownika wysłać dzień po podjęciu pracy na taki urlop, czy należy mu zapłacić?"

Odpowiedź prawnika: Urlop wypoczynkowy a świadczenie rehabilitacyjne

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi. Przesłanką uzyskania urlopu wypoczynkowego jest zatem trwanie stosunku pracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Roszczenia ze stosunku pracy, a więc także roszczenia o urlop wypoczynkowy przedawniają się z upływem 3 lat od dnia w którym roszczenie stało się wymagalne. Należy uznać, że urlop jest wymagalny z pierwszym dniem każdego następnego roku kalendarzowego (tj. 1 stycznia - przy uzyskiwaniu prawa do kolejnych urlopów - taka bowiem sytuacja występuje w treści zadanego pytania). Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi tylko ramach stosunku pracy. Sytuacja przedstawiona w analizowanym stanie faktycznym znalazła swój wyraz w Uchwale SN z dnia 4 kwietnia 1995r. (ONSAPIUS 1995 nr 18 poz.228), zgodnie z którą pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego, mimo iż pozostając w stosunku pracy nie przepracował ani jednego dnia w związku z pobieraniem świadczenia rehabilitacyjnego. Przysługuje Panu/i zatem prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego za okres dwóch lat. Natomiast ewentualna wypłata ekwiwalentu za niewykorzystany urlop może nastąpić w wypadku rozwiązania stosunku pracy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika