Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Wymagania dla służby BHP

Pytanie: Prowadzę firmę zajmującą się doradztwem w zakresie prawa pracy i bhp, świadczę te usługi pracodawcom na podstawie umów cywilnoprawnych. Nie są to umowy zlecenia. Mam wykształcenie technika bhp. Nowe rozporządzenie w sprawie służby bhp z dnia 02.11.2004 Dz. U. Nr 246 poz.2468 wchodzące w życie z dniem 01.07.2005 określa nowe wymagania dla tej służby. Czy by prowadzić dalej moją działalność muszę posiadać wyższe wykształcenie o kierunku bhp i jeśli tak, to czy muszę to uczynić w okresie 5 lat od wejście w życie rozporządzenia? Czy w przypadku, gdy pracodawcy ci zatrudniliby mnie na podstawie umowy zlecenia lub umowy o pracę, to nie musiałbym uzupełniać wykształcenia?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Niestety rozporządzenie w brzmieniu po nowelizacji nie zawiera podobnego uregulowania jak obecnie obowiązujące, zgodnie z którym pracownik służby bhp z wykształceniem średnim i po ukończeniu szkolenia zachowuje prawo do zatrudnienia na stanowisku specjalisty bez ograniczenia czasowego. W związku z tym zatrudnienie w jednym z zakładów pracy zagwarantuje prawo wykonywania zadań z zakresu bhp na takim stanowisku bez zwiększenia kwalifikacji, ale tylko na okres pięciu lat od wejścia w życie zmian. Przepisy nowelizujące przewidują bowiem 5-letni okres przejściowy, w którym zachowane zostaje prawo pracownika służby bhp wykonywania zadań na dotychczasowym stanowisku oraz prawo wykonywania tych zadań osoby spoza zakładu, której pracodawca powierzył taką funkcję. Przed upływem tego czasu konieczne więc będzie zdobycie wyższego wykształcenia w odpowiedniej dziedzinie.

Zgodnie z nową treścią rozporządzenia osoba posiadająca zawód technika może być zatrudniona, ale na stanowisku najniższym - inspektora do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy.

Natomiast powierzenie wykonywania zadań z zakresu służby bezpieczeństwa po upływie 5 lat będzie możliwe tylko osobom:

  • które mają wykształcenie wyższe w odpowiednim kierunku lub specjalizacji albo
  • ukończyły studia podyplomowe i jednoroczny staż albo
  • pracowały przynajmniej 5 lat w Państwowej Inspekcji Pracy na stanowisku inspektora pracy.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

  • Kodeks pracy (art. 207-305)

    Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy Dz.U. 1974 r. Nr 24, poz. 141, tekst jednolity: Dz. U. 1998 r. Nr 21, poz. 94, Dz.U. (...)

  • fotKiedy musisz powołać służbę BHP?

      Jeżeli pracodawca zatrudnia więcej niż 100 pracowników, to ma obowiązek utworzyć w swoim zakładzie pracy służbę (...)

 

Komentarze: Wymagania dla służby BHP

  • MESSAGE 2009-12-20 20:27:59

    thanks for this place

    Thanks, huge tits


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 2
  • 0
  • 7
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna, godna polecenia .Bardzo dziękuję, będę polecała Państwa usługi wszystkim znajomym.
  • Zosia

    ocena usługi:

    Profesjonalne, przede wszystkim rzeczowo i w ustalonym czasie ? zostałam klientem e-prawnika.
  • anna

    ocena usługi:

    jestem specyficznie nastawiona na usług e...ale e-prawnik bardzo ale to bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.
  • Mirosław

    ocena usługi:

    Witam, Dotyczy porady prawnej ID 144073nr. Jestem bardzo zadowolony zudzielonej porady. Jest ona profesjonalna, wyczerpującz i obszerna. Polecam wszystkim korzyslanie z usług e-prawnik Pozdrawiam Mirosław Ś.
  • Ela C.

    ocena usługi:

    Bardzo dziekuje, rzeczowa, dokladna i wyczerpujaca odpowiedz. Tak trzymać ! Inne firmy prawnicze nie udzielaja tak wyczerpujacych odpowiedzi ( a korzystałam z innych równierz ).Konkurencja daleko w tyle !!! Jak najbardziej polecam !
  • Mada

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z przedstawionej opinii , polecam profesjonalizm do przedstawienia realnej sytuacji prawnej
  • Marek

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalnie.Jestem bardzo zadowolony
  • Aleksander

    ocena usługi:

    Opinia przygotowana, szybko i jest wyczerpująca. Otrzymałem więcej informacji niż od adwokata przez pól roku. Polecam i zapewne jeszcze nie raz skorzystam. Aleksander
  • Marian

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalna opinia, polecam Marian
  • ss

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z wykonanej usługi.Opinia przedstawiona w sposób czytelny i rzetelny. Polecam korzystanie z e-prawnik.pl
  • Bogusław

    ocena usługi:

  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Opinię sporządzony szybko i profesjonalnie. Bardzo dobry kontakt z biurem. Jestem zadowolona z wykonanej usługi. E 2912
  • Marcin

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne podejście do zapytania klienta. Opinia przedstawiona w sposób czytelny i rzeczowy, poparta przepisami prawnymi. Jestem w pełni zadowolony z tej usługi. Polecam!
  • Bożena G.

    ocena usługi:

    Rzetelna opinia prawna przedstawiona w sposób czytelny i zrozumiały.Polecam wszystkim korzystanie z e-prawnika.
  • Artur

    ocena usługi:

    Szybko, profesjonalnie, polecam !
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Kolejny już raz skorzystałam z usług e-prawnik.pl i z całą pewnością niejednokrotnie jeszcze skorzystam. Jak zawsze rzeczowe i wyczerpujące potraktowanie tematu, w podsumowaniu cenne wskazówki i wnioski. Dziękuję i polecam.
  • natalia

    ocena usługi:

    Bardzo szybka i sprawna ocena, bardzo mi pomogła. Dziękuję

Porady prawne

  • Służba BHP w zakładzie pracy

    Czy pracodawca zatrudniający 4 osoby musi stworzyć służbę BHP lub zatrudnić kogoś, kto jest w tym zakresie przeszkolony?

  • Zatrudnianie inspektora BHP

    Jeżeli specjalista d/s BHP przebywa na długim zwolnieniu lekarskim - pracodawca ma obowiązek zatrudnienia na jego miejsce innego inspektora BHP np. na umowę na (zastępstwo)?

  • Służba BHP

    Jesteśmy firmą zatrudniającą ok 20 pracowników (raz 19, raz 21). Nie posiadamy służby BHP. Osoba zarządzająca pracownikami nie ma również ukończonego żadnego (...)

  • Specjalista ds. BHP w zakładzie pracy

    Jakimi przepisami określony jest obowiązek zatrudnienia specjalisty ds. bhp? Czy firma sprzedająca usługi spedycyjne, zatrudniająca 26 pracowników, powinna posiadać (...)

  • Wymogi na stanowisko inspektora BHP

    W zakładzie pracy (publiczny ZOZ) zatrudnionych jest 900 osób i tylko jeden inspektor bhp. W tej sytuacji istnieje obowiązek zatrudnienia drugiego. W zakładzie na innym (...)

Artykuły

  • fotWypadek przy pracy - co dalej?

      Bez względu na charakter pracy świadczonej w zakładzie pracy oraz ryzyko z nią związane, a także bez względu na wprowadzone (...)

  • fotKiedy musisz powołać służbę BHP?

      Jeżeli pracodawca zatrudnia więcej niż 100 pracowników, to ma obowiązek utworzyć w swoim zakładzie pracy służbę (...)

  • Inspekcja pracy

    Czym jest inspekcja pracy?   Inspekcja pracy oznacza zespół podmiotów powołanych ustawowo do sprawowania funkcji (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane