Wymogi dla założenia związku zawodowego

Pytanie:

"Ile osób musi zatrudniać zakład pracy, by pracownicy mogli założyć związek zawodowy? Czy założenie związku zawodowego chroni pracownika zatrudnionego na czas, któremu wręczono wypowiedzenie z 14-dniowym terminem przed rozwiązaniem umowy o pracę? Co się dzieje, jeśli takiemu pracownikowi udowodni się przestępstwo dyscyplinarne typu kradzież? Czy związek zawodowy może zostać utworzony przez pracowników w dowolnym momencie czy też mogą to uczynić tylko z datą np. 1 stycznia? "

Odpowiedź prawnika: Wymogi dla założenia związku zawodowego

Związek zawodowy można założyć w każdym zakładzie pracy niezależnie od tego ilu zatrudnia on pracowników. Art. 12 ust.1 ustawy o związkach zawodowych precyzuje tylko, że organizację taką założyć może co najmniej 10 osób do tego uprawnionych. Osobami uprawnionymi do założenia związku zawodowego są w myśl art. 2 tej ustawy wszyscy pracownicy bez względu na podstawę stosunku pracy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, osoby wykonujące prace na podstawie umowy agencyjnej, jeżeli nie są pracownikami oraz osoby skierowane do zakładu w celu odbycia służby zastępczej.

Art. 15 ustawy mówi, że związek zawodowy uzyskuje osobowość prawną z dniem zarejestrowania. Od tego momentu staje się on samodzielnym podmiotem praw i obowiązków. Zgodnie z art. 14 związek rejestrowany jest w Krajowym Rejestrze Sądowym. Sąd rejonowy prowadzący rejestr ma zgodnie z art. 20a ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym 14 dni na rozpatrzenie wniosku o rejestrację. Procedura ta przedłuża się, jeżeli wniosek zawiera błędy.

Zgodnie z art. 12 ustawy o związkach zawodowych osoby, które podjęły uchwałę o założeniu związku zawodowego (mowa o nich w pierwszym akapicie) powołują komitet założycielski składający się z 3 do 7 osób. Jeżeli powstająca organizacja związkowa jest reprezentatywna w rozumieniu przepisów kodeksu pracy, część członków komitetu założycielskiego może być chroniona przed rozwiązaniem i wypowiedzeniem stosunku pracy lub pogorszeniem warunków płacy i pracy. Ponieważ w podanym stanie faktycznym wypowiedzenie już nastąpiło, przepis ten nie znajdzie w tym wypadku zastosowania. Pracownik taki nie będzie chroniony.

Dokonanie kradzieży może być podstawą do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, jeżeli jest przestępstwem (jeżeli wartość przedmiotu kradzieży przekracza 250 zł) na podstawie art. 52 §1 pkt 2 kodeksu pracy. Jeżeli wartość przedmiotu kradzieży jest mniejsza, pracodawca też może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika – w tym wypadku inna będzie tylko podstawa - art. 52 §1 pkt 1 k.p. (można to potraktować jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych). Trzeba dodać, że przestępstwo musi być stwierdzone prawomocnym wyrokiem albo jego popełnienie musi być oczywiste (np. sprawca został złapany na gorącym uczynku).

Nie ma żadnego przepisu prawa, który pozwalałby na utworzenie związku zawodowego tylko w określonym terminie. Można więc utworzyć go w każdym momencie.

Więcej informacji na temat tworzenia związków zawodowych w artykule - Jak przebiega proces tworzenia związku zawodowego, czy każdy może go założyć?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • adam 2013-04-29 16:22:33

    W danej szkole pozostały dwie osoby reprezentujące związek zawodowy nauczycieli tj przewodziczący i zastepczyni porzewodniczacego. Czy jest to zgodne z prawem że tworza oni zwiazki zawodowe? czy taki związek zawodowy powinien być rozwiązany? faktycznie jest zapiasne w art. 12 iż związaki zawodowe tworzy minimum 10 osób jednak taki zwiazek powstał x lat temu i liczył on w sobie więcej niż 10 osób jednak z upływem czasu pozostały dwie osby czy nadal oni tworza związku zawodowe? czy powionno to być rozwiązane

  • Wiesia 2012-06-07 19:38:11

    Czy nie będzie kolidować jeśli; W zakładzie jest NSZZ"Solidarność" to czy można założyć "Solidarność 80" w tym samym zakładzie.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika