Wypłata ekwiwalentu zamiast należnego urlopu

Pytanie:

"Czy pracodawca może wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop bez zgody pracownika lub bez uprzedniego poinformowania go o tym fakcie?"

Odpowiedź prawnika: Wypłata ekwiwalentu zamiast należnego urlopu

Zasadą jest, że pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Ekwiwalent pieniężny przysługuje tylko w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Nie można bowiem prawa do urlopu zastępować dodatkowym wynagrodzeniem.

Pracodawca poza wymienionymi wyżej przpadkami nie może wypłacać pracownikowi ekwiwalentu. W razie natomiast rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy wypłacenie ekwiwalentu jest obowiązkiem pracodawcy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • zbyszek1963 2016-05-22 11:52:39

    czyli jesli ma sie umowe tymczasowa m-czna taka spółka może bez zgody pracownika co miesiac wypłacać ekwiwalent urlopowy?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika