Wypłata wynagrodzenia dla pracownika

Pytanie:

"Firma zatrudniała na umowę o pracę pracownika. Pracownik miał ustalone pewne wynagrodzenie. Ponieważ pracownik wyraził wolę otrzymywania zapłaty w siedzibie firmy gotówką, wynagrodzenie było mu w ten sposób wypłacane. Następnie pracownik z dnia na dzień poinformował, że jest poważnie chory i nie może przyjść do pracy potwierdzając to stosownym zwolnieniem lekarskim. Choroba trwa już 3 miesiąc i firma zastanawia się nad zwolnieniem pracownika jako trwale niezdolnego do pracy. Problem jest w tym, że pracownik nie odebrał wynagrodzenia za ostatnie 3 miesiące pracy. Jest na leczeniu za granicą, nie może stawić się po odbiór. Czy pracodawca może to wynagrodzenie wysłać pracownikowi pocztą na adres zamieszkania podany przez pracownika w ankiecie, czy musi przechowywać te środki na koncie do czasu zgłoszenia się po nie pracownika? Nadmienię, że pracownik wyraźnie zażyczył w podaniu do firmy wypłaty do rąk własnych."

Odpowiedź prawnika: Wypłata wynagrodzenia dla pracownika

Zgodnie z art. 86 § 1 Kodeksu pracy, wynagrodzenie to powinno być wypłacane w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. W przypadku, gdy pracodawca nie jest zobowiązany do wydawania regulaminu pracy (pracodawca zatrudniający mniej niż 20 pracowników) powinien on jednostronnie określić termin, miejsce i czas wypłaty wynagrodzenia. Miejscem spełnienia świadczenia winna być siedziba pracodawcy.

Artykuł 86 § 3 KP wprowadza zasadę gotówkowego wypłacania wynagrodzenia. Pracodawca może spełnić to świadczenie w inny sposób (np. przelew na konto) tylko wówczas, gdy stanowi o tym układ zbiorowy, bądź jeżeli pracownik wyrazi pisemną zgodę. W przedstawionym stanie faktycznym to pracownik jest obowiązany zgłosić się po nieodebrane dotychczas wynagrodzenie (pracownik nie wyraził zgody, w formie pisemnej, inną formę wypłaty wynagrodzenie niż gotówkowa - w siedzibie firmy, do rąk własnych). "Pracodawca nie ma obowiązku przesłania na adres pracownika wynagrodzenia, jeżeli pracownik go nie podjął".(komentarz do Dz. Ust. 1998.21.94 – Jacek Skoczyński).

Z powyższego wynika, że pracodawca ma obowiązek spełnić świadczenie w formie gotówkowej do rąk pracownika. Jedyne wyjątki są dopuszczalne wówczas, gdy stanowi tak układ zbiorowy bądź sam pracownik wyraził pisemną zgodę na inną formę wypłaty wynagrodzenia. W przedstawionym stanie faktycznym pracownik będzie musiał sam zgłosić się po nieodebrane wynagrodzenie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika