Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

wypowiedzenie zmieniające i zwolnienie z pracy

Pytanie: Co powinien począć pracodawca, jeżeli: - pracownik otrzymał wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy z trzy miesięcznym okresem wypowiedzenia, którego przyjęcie potwierdził podpisem i datą otrzymania. - w tym samym dniu pracownik ten dostarczył pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę w trybie natychmiastowym podając jako powód ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy wobec pracownika, z którymi to zarzutami pracodawca absolutnie się nie zgadza. Ponadto pracownik żąda odprawy pieniężnej powołując się na art. 8 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy z dn. 28.12.1989r.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy pracodawca może wręczyć pracownikowi, gdy chce zmienić zasady zatrudnienia bez rozwiązywania stosunku pracy. Zgodnie z zasadami kodeksu pracy, wypowiedzenie takie powinno być przedstawione pracownikowi na piśmie, wypowiadając dotychczasowe warunki pracy i płacy, proponując jednocześnie nowe warunki pracy i płacy. Wypowiedzenie to określa okres wypowiedzenia, po upływie którego następuje zmiana warunków pracy i płacy, gdy pracownik zaakceptuje złożoną mu ofertę nowych warunków pracy, albo co najmniej nie odrzuci jej przed upływem połowy okresu wypowiedzenia. Analizując przedstawioną sytuację, oświadczenie pracownika o przyjęciu nowych warunków pracy i płacy należy rozumieć jako akceptacja tych warunków. Późniejsze wypowiedzenie stosunku pracy, dokonane przez pracownika należy analizować w świetle art. 55 ust. 1(1). Przepis ten zezwala pracownikowi na rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Jednakże aby skutecznie rozwiązać stosunek pracy na podstawie tego przepisu, a co się z tym wiąże, domagać sie odprawy, należy udowodnić zaistnienie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracodawcy wobe pracownika. Jeżeli więc zachowanie pracodawcy w żaden sposób nie naruszyło w sposób ciężki prawa, pracownik nie ma podstaw do wypowiedzenia stosunku pracy w tym trybie. W orzecznictwie Sądu Najwyższego znaleźć można orzeczenia, które w odmienny sposób interpretują tzw. wypowiedzenie zmieniające. Jeżeli nowe warunki pracy i płacy są szczególnie niekorzystnie dla pracownika, mają one charakter szykany, można wówczas uznać, iż w przypadku nieprzyjęcia nowych warunków przez pracownika, rozwiązanie z nim stosunku pracy nastąpiło z winy pracodawcy. Jeżeli równocześnie zachodzą po stronie pracodawcy warunki określone w art. 1 ust 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, można uznać, że rozwiązanie w tym przypadku rodzi obowiązek wypłaty odprawy. W związku jednak z faktem rzeczywistego przyjęcia zmienionych warunków pracy i płacy przez pracownika, należy uznać, że pracownik nie ma żadnych uprawnień do żądania odprawy na podst. art. 8 tej ustawy.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: wypowiedzenie zmieniające i zwolnienie z pracy

  • iwonaszlempo 2010-01-31 12:30:46

    Re: wypowiedzenie zmieniające i zwolnienie z pracy

    trudno mówić o przyjęciu warunków zaproponowanych przez pracodawcę jeżeli doszło do podpisania odbioru wypowiedzenia i potwierdzenia daty odbioru wypowiedzenia. Dla twierdzenia że praownik przyjął zaproponowane warunki niezbędny jest wpis na wypowiedzeniu że pracownik przyjmuje zaproponowane warunki lub złożenie oświadczenia woli na piśmie że złożone warunki określone w wypowiedzeniu z dnia itd. przyjmuje.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 5
  • 9
  • 7
  • 2
  • 1
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Danka

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z usługi portalu \"e-prawnik\". W pełni polecam ją wszystkim osobom potrzebującym merytorycznego i rzetelnego wsparcia prawnego, udzielonego w sposób dostępny i w pełni zrozumiały. W moim przypadku otrzymałam jeszcze dodatkowe uzupełnienie nurtującego mnie tematu.
  • Danuta

    ocena usługi:

    merytorycznie dobrze sprecyzowana porada, również cena usługi adekwatna do udzielonej porady.dzękuję bardzo
  • Justyna

    ocena usługi:

    Rzetelni prawnicy. Opinie wyczerpują temat. Polecam. Możliwość zadawania pytań do opinii to niecodzienne udogodnienie.
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z rzetelnie i kompetentnie sporządzonej opinii. Zapewne będę nadał korzystała z pomocy prawnej portalu
  • Sylwia

    ocena usługi:

    Odpowiedz jest czytelna, wyczerpujaca i uwzglednia wszystkie pourszone w zapytaniu kwestie.
  • Anna

    ocena usługi:

    Byłam pozytywnie zaskoczona jakością obsługi. Cena przystępna, a odpowiedź wyczerpująca a przede wszystkim w miarę prosto pisana (przystępnym językiem).
  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Opinia profesjonalna, obsługa bardzo sprawna. Dziekuję
  • Maria

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna i profesjonalna opinia, która bardzo przybliżyła mi wyjście z sytuacji. Polecam Maria
  • Dorota

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za konkretną opinię polecam
  • Julian

    ocena usługi:

    Opinia wydana w ustalonym terminie, czytelnie, zrozumiale i profesjonalnie . Polecam !
  • Krystyna

    ocena usługi:

    Opinia Zamówioną opinię otrzymałam w wyznaczonym terminie po wcześniejszej wycenie. Sporządzona opinia była czytelna i zrozumiała . Mogłam też zadać dodatkowe, nurtujące mnie pytania, na które otrzymałam odpowiedź. Jestem bardzo zadowolona z usługi e-prawnik i na pewno skorzystam w razie potrzeby.
  • Hanna

    ocena usługi:

    Szybka odpowiedź na zgłoszone zapytanie. Dotrzymanie terminu przesłania pisma. Polecam. Hanna J
  • Wanda

    ocena usługi:

    Opinia bardzo szczegółowa, czytelna i konkretna. Wyjaśniła mi wszystkie moje problemy. Jestem ogromnie wdzięczna za pomoc. Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

    Znajomość przepisów prawa to atut, którym poszczycić mogą się nieliczni. Profesjonaliści w każdym calu. Przemiły kontakt, szybka reakcja na przedstawiony problem
  • Piotr

    ocena usługi:

  • Bożena

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie. Polecam wszystkim osobom ,mającym problem natury prawnej.Gorąco polecam. Bożena
  • Ireneusz

    ocena usługi:

    Polecam opinia zrozumiała, szybkie działanie zespołu, Oszczędność czasu i stresu z powodu nieznajomości prawa. Bardzo dziękuję.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane