Wypożyczenie pracownika innej firmie

Pytanie:

"Pracownik jednej firmy zatrudniony na stanowisku kierownika jednostki organizacyjnej typowo usługowej na rzecz osób trzecich przez kilka miesięcy faktycznie wykonuje innego rodzaju pracę dla innej firmy (organizowanie a obecnie już pośredniczenie w obrocie paliwami). Wynagrodzenie otrzymuje z macierzystego zakładu pracy mimo faktycznego nie świadczenia pracy w nim - pracodawcę łączy z ta drugą firmą nieformalna ustna umowa o "wypożyczeniu, użyczeniu pracownika". Czy w takiej sytuacji właściwym rozwiązaniem będzie zatrudnienie tego pracownika w nowym zakładzie pracy na podstawie art. 23 z indeksem 1 Kodeksu Pracy skoro nie będzie przejęcia ani zadań ani części zakładu pracy przez nowego pracodawcę? Dotychczasowy pracodawca nadal będzie musiał kogoś zatrudniać na stanowisku kierownika wydziału, który to wydział pozostaje u tego pracodawcy. Czy takie przejęcie zakładu pracy w rozumieniu art. 23(1) par. 1 KP ma miejsce także wówczas, gdy jest to fikcyjne "porozumienie" dwóch pracodawców, a samą czynność należałoby uznać w ostateczności za bezskuteczną wobec pracownika?"

Odpowiedź prawnika: Wypożyczenie pracownika innej firmie

Nie jest dla nas do końca jasne, dlaczego powołują się Państwo na przepis art. 23 [1] kp, który mówi przejściu zakładu pracy lub jego części na innego przedsiębiorcę. Z treści pytania nie wynika bowiem, że mamy do czynienia z takim przejściem. Przepis ten dotycz sytuacji, w którym zakład pracy (upraszczając; przedsiębiorstwo) jest sprzedawane przez innemu podmiotowi, wnoszone jako aport do spółki czy nabywane w inny sposób.

W opisanej sytuacji należy raczej rozważyć do art. 42 § 4, zgodnie z którym wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Jednak nie można odnosić się w tej sytuacji do przytoczonego wyżej przepisu, ponieważ dotyczy on powierzenia pracy wykonywanej cały czas na rzecz pracodawcy.

W opisanej sytuacji wynagrodzenie powinien wypłacać ten zakład pracy, który zatrudnia pracownika. Powinno więc nastąpić rozwiązanie stosunku pracy z byłym pracodawcą i nawiązanie go z nowym. Istnienie przedstawionej w pytaniu sytuacji rodzi też pytanie o naruszenie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W przypadku bowiem tzw. pracownika tymczasowego pracodawcą jest agencja, a tzw. pracodawcą użytkownikiem zakład, w którym wykonuje pracę dana osoba. Taka działalność jednak wymaga spełnienia szeregu warunków, w szczególności wpisu do rejestru.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika