Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Zasady wypłacania świadczenia urlopowego

Pytanie: Jestem pracownikiem w firmie, która zatrudnia trzy osoby. Chciałabym się dowiedzieć, czy na moją prośbę szef ma obowiązek wypłacenia mi świadczenia urlopowego. Zawsze takowe otrzymywałam, ale szef stwierdził, że w tym roku weszły jakieś zmiany i nie musi mi wypłacać tego świadczenia. Zaznaczam, że w tym roku nie zostały zmienione na piśmie warunki wynagrodzenia, ale konkretnie w umowie też nie pisze, że takowe świadczenie będzie wypłacane.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Kwestie wypłaty świadczenia urlopowego reguluje ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Obecnie pracodawca nie będący jednostką organizacyjną państwowej lub samorządowej sfery budżetowej, który zatrudnia mniej niż dwudziestu pracowników, może dobrowolnie utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych lub wypłacać pracownikom świadczenie urlopowe. Upoważnienie to ma jedynie takie znaczenie, że pracodawca, który dobrowolnie postanowi o utworzeniu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub wypłacaniu pracownikom świadczenia urlopowego, będzie mógł zaliczyć odpisy na fundusz oraz koszty wypłaconych świadczeń urlopowych do kosztów uzyskania przychodów przy obliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych. Pracodawcy, którzy nie są jednostkami organizacyjnymi państwowej lub samorządowej sfery budżetowej, mają obowiązek tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, jeżeli zatrudniają co najmniej dwudziestu pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Jeżeli natomiast zatrudniają oni mniej niż dwudziestu pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, ale liczbowo co najmniej dwudziestu pracowników, to mają obowiązek wypłacać pracownikom świadczenie urlopowe. Ustawodawca utrzymał obowiązek wypłacania pracownikom świadczenia urlopowego tylko w stosunku do części pracodawców, którzy nie mają obowiązku tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Świadczenie urlopowe musi wypłacać pracownikom tylko taki pracodawca, który nie jest jednostką organizacyjną państwowej lub samorządowej sfery budżetowej i zatrudnia co najmniej dwudziestu pracowników, ale na mniej niż dwudziestu pełnych etatach przeliczeniowych. Przy obecnym uregulowaniu obowiązku pracodawcy tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub wypłacania pracownikom świadczenia urlopowego, ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie obejmuje już swym zakresem zastosowania wszystkich pracodawców. Wynika więc z tego, iż Pani pracodawca ma rację, gdyż nie spełnia on warunków, które obligowałyby go do wypłaty świadczenia urlopowego.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zasady wypłacania świadczenia urlopowego

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane