Zmiana miejsca wykonywania pracy

Pytanie:

"W umowie o pracę na czas nieokreślony, w warunkach zatrudnienia mam zapis: miejsce pracy - miejscowość A. Dwa lata później dostałem aneks do umowy w związku z wprowadzeniem regulaminu wynagradzania pracowników, który wprowadził pewne zmiany m.in. dodano zapis: wydział ( oddział - Wydział Kwaterunkowo-Mieszkaniowy). Czy użyte sformułowanie miejsce pracy a wydział oddział należy traktować jako równoznaczne? W aneksie widnieje również zapis, że pozostałe warunki o pracę pozostają bez zmian. Jak precyzyjnie pracodawca powinien określać miejsce pracy? Jeżeli pracodawca posiada jedną siedzibę oraz kilka placówek w Polsce to dowolnie może przenosić pracownika między nimi? Czy czasami twierdząc, że mam obowiązek pracować w każdej ze wskazanych filii nie próbuje uniknąć konsekwencji związanych z likwidacją miejsca pracy w miejscowości A?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana miejsca wykonywania pracy

Kodeks pracy w art. 29 wymaga ustalenia miejsca świadczenia pracy. Strony zawierające umowę o pracę mają jednak swobodę w określaniu miejsca pracy. Może być ono określone jako miejsce stałe, albo jako zmienne, może zostać oznaczone ogólnie jako miejscowość, a może też zostać określone za pomocą siedziby pracodawcy lub położenia jego jednostek organizacyjnych (oddziałów). Miejsce pracy może być również określone przez strony bardzo dokładnie. W Pańskiej umowie o pracę miejscem świadczenia pracy początkowo była "miejscowość A". Później miejsce pracy uściślono (ale go nie zmieniano) i określono miejscem pracy jednostkę organizacyjną - "Wydział Kwaterunkowo-Mieszkaniowy". W związku z wymaganiem określenia miejsca pracy będzie istniała konieczność dokonania wypowiedzenia zmieniającego w razie zmiany tego miejsca pracy (jest to zmiana warunków pracy). Pracodawca ma jednakże możliwość powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Wówczas nie będzie konieczne dokonywanie wypowiedzenia warunków pracy w razie zmiany miejsca świadczenia pracy przez pracownika. Jeżeli nie będzie zachodziła opisana wyżej możliwość powierzenia pracownikowi innej pracy, to wówczas pracodawca w razie zmiany miejsca świadczenia pracy będzie zobowiązany do wypowiedzenia zmieniającego pracownikowi warunków pracy na piśmie. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki. Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • 2011-09-28 17:22:59

    Ogólnie biorąc pod uwagę fakt to z ww zapisów wynika ,że pracodawca może w kazdej chwili zmieniać warunki pracy wg swoich upodobań.Przykładem moze być zmiana miejsca pracy do innej miejscowości ( poza miejscem zamieszkania )i tu jest pytanie kto pokrywa koszty dojazdu do nowego miejsca pracy?.Jesli dobrze zrozumiałem zapisy to są koszty pracownika.I tu nasuwa się pytanie czy prawo pracy jest zawsze po stronie pracodawcy?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika