Znieważenie przez pracodawcę

Pytanie:

"Zostałam pisemnie oskarżona przez kierownika zakładu pracy o niewypełnienie warunków umowy. Oczywiście są one bezpodstawne, bo w czasie trwania umowy nie zarzucono mi nic i regularnie wypłacano pieniądze z tytułu umowy. Dopiero po zakończeniu współpracy otrzymałam pismo ze stekiem obrażających mnie zarzutów opartych na pomówieniach i złośliwych, bezpodstawnych opiniach ludzi ze mną współpracujących. Czy w takim przypadku mam prawo żądać pisemnych przeprosin? Jak mogę egzekwować te przeprosiny? I czy nawet jeśli zarzuty wobec mojej osoby były słuszne to czy nie powinny one opierać się na faktach a nie pomówieniach ludzi i w jakiej formie powinny być przedstawione? Czy jeśli zakład pracy z tytułu zawartej umowy nie potrącał mi żadnej części z umówionej kwoty to nie jest to równoznaczne, że akceptowali mój system pracy i po wygaśnięciu umowy nie powinni mieć żadnych pretensji?"

Odpowiedź prawnika: Znieważenie przez pracodawcę

W celu uzyskania odpowiedzi na zadane pytanie prosimy o zapoznanie się z trescią porady pod tytułem

Ochrona dóbr osobistych

- gdzie opisano sposoby ochrony dóbr osobistych.

Działanie pracodawcy może nosić znamiona przestępstwa opisanego w art. 212 kodeksu karnego (zniesławienie). Natomiast należy podkreślić z całą stanowczością, że wypłacenie wynagrodzenia należy do obowiązków pracodawcy i uregulowanie należności w sposób przez prawo przewidziany nie może być odnoszone do stwierdzenia, że zakład pracy akceptował system pracy pracownika. Czym innym jest świadczenie pracy w określony sposób a czym innym wypłata wynagrodzenia. Nawet jeśli pracodawca nieakceptuje sposobu pracy pracownika i go zwalnia obowiązany jest wypłacić mu wynagrodzenie. Zatem tych dwóch faktów nie wolno łączyć. Warto podkreślić, że wyrażenie opinii o pracowniku negatywnej nie stanowi samo w sobie naruszenia jego dóbr osobistych (czci, dobrego imienia). 

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika