Nieusprawiedliwiona nieobecność a wynagrodzenie

Pytanie:

"Pracownik z powodu nadużywania alkoholu ma nieusprawiedliwione nieobecności w pracy, co doprowadziło do rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 52 kodeksu pracy. Czy przysługuje mu wynagrodzenie za dni nieobecności?"

Odpowiedź prawnika: Nieusprawiedliwiona nieobecność a wynagrodzenie

Przepis art. 80 Kodeksu pracy stanowi, iż wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną; za czas niewykonania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Takiego wyjątku nie przewidziano jednak w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Warto tu przytoczyć Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 24 marca 1977 r., sygn. akt I PRN 28/77, w którym czytamy, iż „nieobecność pracownika w pracy jest faktem, z którym - w zależności od jego przyczyn - ustawa wiąże różne skutki prawne. Nieobecny i nie świadczący, w związku z tym, pracy pracownik nie zachowuje - w zasadzie - prawa do wynagrodzenia (art. 80 kp), naraża się na kary porządkowe przewidziane w przepisie art. 108 kp, na rozwiązanie z nim przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 52 kp) i in.”. Jeżeli nieobecność jest nieusprawiedliwiona, stanowi uchylanie się od pracy, to za ten okres pracownikowi wynagrodzenie nie przysługuje.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika