Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Zwolnienie nauczyciela

Pytanie: Nauczyciel mianowany (20 lat stażu pracy) wystąpił z prośbą do dyrektora szkoły w czasie trwania roku szkolnego o "udzielenie urlopu bezpłatnego w związku z podjęciem obowiązków w wydziale oświaty Starostwa Powiatowego". Po udzieleniu urlopu nauczyciel pracował jako z-ca kierownika wydziału (nie jest to stanowisko z wyboru). W udzielonym urlopie nie przedstawiono pracownikowi terminu zakończenia urlopu, a pewnego dnia, wykorzystując swoją pozycję, pracownik za pokwitowaniem odebrał swoja teczkę akt osobowych. W szkole pozostało jedynie pokwitowanie odbioru dokumentów na sporządzonych kserokopiach. W międzyczasie nauczyciel ten podjął dodatkowe (poza starostwem) zatrudnienie jako nauczyciel na części etatu w innej szkole. Teraz w nowej rzeczywistości powyborczej nowy starosta dał wymówienie z pracy temu pracownikowi. Być może będzie chciał wrócić do swojej placówki , ale ja - nowy dyrektor nie mam dla tego nauczyciela do zaproponowania godzin, gdyż wszystko zostało rozdysponowane. Co mam w takiej sytuacji zrobić? 1. Czy uznać fakt nieprawidłowo przydzielonego urlopu i pracy w czasie jego trwania jako powód do nieprzyjmowania tego pracownika? 2. Czy mam obowiązek przyjęcia do pracy i np. powierzania do końca roku szkolnego np. zastępstw za chorych nauczycieli, a z dniem końca ruchu służbowego dać wypowiedzenie? 3. A co będzie, jeżeli w międzyczasie nauczyciel zacznie pełnić funkcję we władzach związkowych?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 68 ust. 1 Karty Nauczyciela (KN) nauczyciel może otrzymać urlop bezpłatny dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych lub z innych ważnych przyczyn. Na podstawie art. 68 ust 2 KN wydano rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania (Dz.U. z 2001 r., nr 1, poz. 5). W myśl § 12 tego rozporządzenia urlop ten udzielany jest przez dyrektora na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony, pod warunkiem, że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że urlop został udzielony w związku z podjęciem obowiązków w wydziale oświaty Starostwa Powiatowego. Przyjąć należy, że choć nie wskazano we wniosku o urlop bezpłatny daty zakończenia urlopu, to jednak termin zakończenia może zostać określony poprzez zdarzenie jakim jest zakończenie pełnienia obowiązków w wydziale oświaty starostwa powiatowego. W tym dniu urlop bezpłatny kończy się i nauczyciel ma obowiązek powrócić do pracy w szkole. Jeśli w terminie nauczyciel nie stawi się do pracy w szkole, narusza podstawowy obowiązek pracownika, tj. obowiązek świadczenia pracy. Nie znajdzie tu jednak zastosowanie art. 52 i 53 kp. Jak wskazał Sąd Najwyższy, stosunek pracy nauczyciela mianowanego nie może być także rozwiązany na podstawie art. 52 kp. Wprawdzie Karta Nauczyciela nie przewiduje możliwości rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem mianowanym bez wypowiedzenia z jego winy, co mogłoby uzasadniać twierdzenie, że art. 52 kp w związku z art. 98 ust. 1 KN ma zastosowanie do nauczycieli mianowanych, ale takie stanowisko byłoby nieuzasadnione, skoro w przypadku dopuszczenia się przez nauczyciela np. ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków powinno być wszczęte postępowanie dyscyplinarne (art. 75 ust. 1 Karty Nauczyciela), w którym można wymierzyć karę (art. 76 ust. 1 pkt 3 i 4 Karty Nauczyciela) powodującą wygaśnięcie stosunku pracy (art. 26 ust. 1 pkt 1 i 2 tej Karty). Chociaż więc Karta Nauczyciela nie przewiduje wprost możliwości rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy nauczyciela mianowanego, to jednak reguluje ustanie stosunku pracy z przyczyn określonych w art. 52 kp, co czyni niedopuszczalnym stosowanie art.

52 kp w świetle art. 98 ust. 1 Karty Nauczyciela do nauczyciela mianowanego (uchwała SN z dnia 7 marca 1986r., III PZP 10/86; OSNC 1987/23/24). Reasumując, na podstawie art. 75 KN nauczyciel podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej i może zostać ukarany nawet zwolnieniem z pracy (art. 76 ust. 1 pkt 3 KN). Jeśli jednak nauczyciel powróci w terminie do pracy wówczas dyrektor szkoły może wykorzystać uprawnienie przysługujące mu na podstawie art. 20 KN. Dyrektor szkoły w razie:

  • zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub

  • zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, które nastąpiły po udzieleniu nauczycielowi urlopu bezpłatnego,

rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2 KN. Skorzystanie z art. 20 KN nie byłoby możliwe w sytuacji, gdyby zmiana taka nie nastąpiła. Jak zostało to bowiem wskazane powyżej, urlop ten udzielany jest pod warunkiem, że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły. Skoro zaś ówczesny dyrektor zezwolił na urlop to należy przyjąć, że nie spowodowało to zakłócenia w pracy w szkole i w razie powrotu nauczyciela do pracy będą możliwe takie zmiany organizacyjne, które pozwolą nauczycielowi na kontynuowanie pracy. Tak przynajmniej nauczyciel może się bronić. Konieczna jest w tym wypadku wnikliwa analiza stanu faktycznego.

Zgodnie z art. 32 ustawy o związkach zawodowych (Dz. U. z 2001r., nr 79, poz. 854) nie można wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy. Ochrona ta przysługuje przez okres określony uchwałą zarządu, a po jego upływie - dodatkowo przez czas odpowiadający połowie okresu określonego uchwałą, nie dłużej jednak niż rok po jego upływie. Pracodawca - co do zasady - nie może również bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika w okresie, o którym mowa powyżej. Sąd Najwyższy stwierdził, że przeniesienie nauczyciela w stan nieczynny stanowi zmianę na niekorzyść jego warunków pracy i płacy w rozumieniu art. 32 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych (wyrok SN z 26 września 2000r. I PKN 52/00 OSNAP 2002/9/204). Dyrektor może zatem podjąć jedną z powyższych czynności przed objęciem przez nauczyciela stanowiska członka zarządu lub komisji rewizyjnej zakładowej organizacji związkowej. Po tym momencie będzie to możliwe jedynie za zgodą zarządu zakładowej organizacji związkowej.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zwolnienie nauczyciela

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 5
  • 7
  • 7
  • 6
  • osób

Opinie naszych klientów

  • tomasz

    ocena usługi:

    W pełni wyczerpująca treść odpowiedzi
  • Seweryn

    ocena usługi:

    Dziękuję za poradę. Bardzo wyczerpująca i dokładna odpowiedź. Mam nadzieję, że pomoże mi ona rozwiązać mój problem. Kontakt również bardzo dobry. Świetna obsługa. Dobrze, że jest taki portal jak e-prawnik. Polecam wszystkim.
  • CZESŁAW

    ocena usługi:

    PORADA USYSTEMATYZOWANA TEMATYCZNIE , KOMPLEKSOWA , NAPISANA W DOSTĘPNYM \" JĘZYKU\". ODPOWIADA KROK PO KROKU NA ZADANE PYTANIA. CO NAJWAŻNIEJSZE - WIEM JAK DALEJ POSTĘPOWAĆ ....POLECAM KORZYSTANIE Z TEJ FORMY . Czesław
  • Maja

    ocena usługi:

  • Paweł

    ocena usługi:

    To jest druga usługa , z której jestem bardzo zadowolony. Opinia zrozumiała, profesjonalna usługa warta polecenia. Dziękuję Paweł.
  • Marian

    ocena usługi:

    Polecam Opinia jasna i zrozumiała jak wszystkie dotychczsowe. Pozdrawiam cały zespół
  • gs

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię .Fajnie ,że można w dość łatwy i szybki sposób otrzymać poradę prawną. Świetna obsługa i kontakt oraz podejście do klienta bardzo profesjonalne , a sama opinia jasna, krótka i zrozumiała.Podoba mi się również to, że po otrzymaniu opini można jeszcze wyjaśnić pewne zagadnienia. Polecam. Pozdrawiam Biuro obsługi klienta i cały Zespół prawników.
  • Bogusław

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za wnikliwe i profesjonalne wyjaśnienia dotyczące mojej sprawy. Konkluzja rozważań prawnych jest jasna i jednoznaczna, mam nadzieję, że dzięki niej uda mi się zakończyć pozytywnie moją sprawę. Cieszę się, że istnieje tak profesjonalny i życzliwy portal jak e-prawnik.pl. Będę polecał wszystkim. Pozdrawiam serdecznie cały Zespół. Bogusław
  • Maria

    ocena usługi:

    Dziękuję za pomoc. Maria
  • teresa

    ocena usługi:

    Jestem zadwolona z usługi. Otrzymałam wyczerpującą odpowiedź. W razie wątpliwości można \"dopytać\".
  • Paweł

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolony z opini,bardzo przejrzysta i zrozumiała .Polecę znajomym .Dziękuję Paweł.
  • Joanna

    ocena usługi:

  • Edward

    ocena usługi:

    Człowiek prosząc o poradę,podświadomie myśli o korzystnym dla niego rozwiązaniu,nie zawsze tak jest,niestety, lecz opinia prawna,wystawiona przez e-prawnik, w sposób czytelny dla nas, pokazuje jak można bronić się przed,mówiąc kolokwialne,oszustami,żerującymi na naszej niewiedzy
  • Zbigniew

    ocena usługi:

    Jestem usatysfakcjonowany szybką, profesjonalną obsługą portalu e-prawnik. Podoba mi się szerokie podejście do rozwiązywanych problemów prawnych, ich uzasadnianie piśmiennictwem, oraz kontakty w celu sprecyzowania tych problemów.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Polecam ,fachowa szybka obsługa kompetentni doradcy , szybka odpowiedz pomocna, bez wychodzenia z domu.Wiem jak rozwiązac mój problem dziękuję.
  • Józef

    ocena usługi:

    Opinia w pełni spełniła moje oczekiwania . Zagadnienia zostały opisane wielowątkowo co rozwiało nurtujące mnie wątpliwości. Napisana językiem wystarczająco zrozumiałym.
  • Janusz

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię, chocjaż nie po mojej myśli ale dobra. Cieszy mnie że istnieje coś takiego jak e-prawnik.pl Dzięki Janusz


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane