Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Zwolnienie od pracy członka związku zawodowego

Pytanie: Jako przewodnicząca komisji zakładowej związku zawodowego zwróciłam się do pracodawcy o zwolnienie w trybie art 31 ust. 3 ustawy z dnia 22 maja 1991 r. o związkach zawodowych dwóch moich zastępców. Wniosek ten był uzasadniony koniecznością wykorzystania urlopu wypoczynkowego, który zresztą miałam zaplanowany w tym okresie. Zarząd mojej organizacji podjął też stosowną uchwałę w tym temacie. Pracodawca odmówił, uzasadniając tym, że ustawa o związkach zawodowych nie przewiduje zwolnienia z pracy zawodowej innych pracowników na czas urlopu wypoczynkowego pracownika zwolnionego do etatowej pracy związkowej, czyli w tym przypadku mnie. Czy działanie pracodawcy było zgodne z obowiązującym prawem? Zaznaczam, że do tej pory nie było z tym żadnych problemów.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Art. 31 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych stanowi, że pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy.

Konieczne jest wobec tego spełnienie następujących przesłanek:

    1. pracownik musi być zwolniony do wykonania doraźnej czynności, która wynika z jego funkcji związkowej,

    2. czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy.

Chodzi więc tutaj głównie o czynności nagłe, które muszą być wykonane szybko, tylko w czasie pracy. Wnioskodawca powinien wskazać czynności, o przeprowadzenie których chodzi. Z pewnością przesłanką do takiego zwolnienia nie będzie konieczność wykorzystania urlopu wypoczynkowego.

W tej sytuacji należy uznać, że odmowa pracodawcy była słuszna, błędne było tylko jej uzasadnienie.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Zwolnienie od pracy członka związku zawodowego

  • Marek 2010-03-06 21:58:40

    Re: Zwolnienie od pracy członka związku zawodowego

    Czy w przypadku gdy przewodniczacy zw. zaw. zwraca się o zwolnienie 2 członków zarządu ( w trybie art. 31 ust.3) na wyjazd 45 dniowy na szkolenie w organizowane w innym mieście przez woj. zarząd org. związkowej - pracodawca musie zwolnić te osoby, zaliczyć ten czas jako usprawiedliwiony płatny, czy urlop okolicznościowy płatny, czy urlop bezpłatny lub jeszcze inaczej np. jako wolen w ramach godzin związkowych, a w końcu odmówić zwolnienia i tylko w ramach urlopu wypoczynkowego.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 4
  • 6
  • 8
  • 1
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Krzysztof

    ocena usługi:

  • barbara

    ocena usługi:

    Witam .Dziękuję za opinię prawną ,która pomogła mi i rozwiała wątpliwości co do dalszych procedur.Skorzystałam z udzielonych porad ,napisałam pisma do sądu i oczekujemy na postanowienia sądu . Napiszę jak zakończy się sprawa wyznaczona na 16.12.2014r. Dziekuję i będę państwa polecać innym. Barbara
  • Damian

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

  • Mateusz Jeleń

    ocena usługi:

    Wszystko jak najlepszym porządku polecam
  • Izabela

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona,dostałam bardzo szybko odpowiedż w mojej sprawie,nie tylko opinię ale także szczegółowe wyjaśnienie . Jeżeli znajde się jeszcze kiedyś w trudnej sytuacji napewno będzie to portal do ktorego zgloszę się o pomoc,bo wiem że pracują tu najlepsi. Dziękuję calemu zespołowi. Pozdrawiam i polecam. Izabela
  • piotrbarszcz

    ocena usługi:

  • MARZANNA

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzeczowa i pomocna. Polecam!
  • ewa

    ocena usługi:

  • Adam

    ocena usługi:

    Dziękuję za bardzo dobrą profesjonalną odpowieź na moje zapytanie.
  • Jaroslaw Buszko

    ocena usługi:

    Jestem mile zaskoczony. Zwlaszcza jezeli brac pod uwage obiegowe opinie o prawnikach :). Ale zarty na bok. .Wasza firma jest naprawde profesjonalna w kazdym calu , potrzebna I godna polecenia kazdemu kto potrzebuje opieki prawnej. Pozdrawiam. J Buszko /Chicago/
  • Marta

    ocena usługi:

  • Wiesław

    ocena usługi:

    Obsługa w pełni profesjonalna.Szybko,fachowo i rzetelnie. Polecam.Wiesław
  • Monika

    ocena usługi:

    Opinia konkretna i w \"czytelny\" dla laika sposób wyjaśniająca prawne aspekty mojego problemu. Oszczędność czasu i stała możliwość wglądu do opinii - BARDZO POŻYTECZNE.
  • Jean

    ocena usługi:

    Opinia szybka i fachowa. Troszke trudno sie poruszac po serwisie, ale nie są to trudności nie do przebycia. W sumie świetna usługa!
  • M.Panasiak

    ocena usługi:

    Konkretnie,rzeczowo,profesjonalnie.Wielka oszczędność czasu oraz komfort w czytaniu opini w domowym zaciszu z możliwością korekty.Serdecznie dziękuję oraz Bardzo,bardzo polecam!!!
  • Joanna

    ocena usługi:

    Szybka, profesjonalna i wyczerpująca odpowiedź. Polecam


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane