Zwrot kosztów za szkolenie

Pytanie:

"Czy w przypadku rozwiązania umowy o pracę przez pracownika, pracodawca może żądać zwrotu umownej kwoty określonej w załączniku do umowy, jako zwrot kosztów za szkolenie, przy czym szkoleniem tym jest udzielanie pracownikowi- stażyście wyjaśnień itp. Córka po ukończeniu studiów (mgr inż. architekt) chciała zatrudnić się w biurze architektonicznym. Pracodawca - właściciel firmy jako załącznik do umowy dał jej do podpisu umowę na odbycie stażu, w myśl którego zobowiązywał on córkę do zwrotu kwoty 10.000 jako zwrot kosztów za szkolenia, jakie będzie jej udzielał pracodawca w czasie stażu, jeżeli córka rozwiąże umowę przed upływem 3 lat, lub jeśli pracodawca rozwiąże z nią umowę z winy pracownika. "

Odpowiedź prawnika: Zwrot kosztów za szkolenie

Z dniem 16 lipca 2010 r. zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy Kodeksu pracy - dalej k.p., wprowadzające nowe zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników. Poprzez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumieć należy aktualnie zdobywanie lub uzupełnianie przez pracownika wiedzy i umiejętności, jeśli odbywa się ono z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą (art. 103[1] § 1 k.p.). W takim wypadku ustawodawca dopuszcza możliwość zawarcia z pracownikiem tzw. umowy szkoleniowej przewidującej zwrot kosztów określonej formy kształcenia w razie rozwiązania stosunku pracy.

 

Z art. 103 [5] kp wynika, że pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe:

1) który bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji,

2) z którym pracodawca rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w umowie, o której mowa w art. 103[4], nie dłuższym niż 3 lata,

3) który w okresie wskazanym w pkt 2 rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem, z wyjątkiem wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn określonych w art. 94[3] (rozwiązanie umowy z powodu mobbingu – przyp. red.),

4) który w okresie wskazanym w pkt 2 rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 lub art. 94[3], mimo braku przyczyn określonych w tych przepisach

- jest obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel z tytułu dodatkowych świadczeń, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia.

 

Z treści art. 103 [5] k.p. należy wnosić, że ewentualne roszczenia pracodawcy wobec pracownika wynikające z umowy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych nie mogą wykraczać poza roszczenie o zwrot kosztów poniesionych przez pracodawcę z tytułu świadczeń dodatkowych, o których mowa w art. 103 [3] (w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie), w sytuacjach enumeratywnie wyliczonych w art. 103 [5] pkt. 1-4.

 

W zależności od treści umowy jaką zawarły strony nie można wykluczyć obowiązku zwrotu pracodawcy poniesionych kosztów dodatkowych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika