Adopcja dziecka przyszłego męża

Pytanie:

"Jestem mężczyzną samotnie wychowującym pięcioletnie dziecko. Żona moja zginęła w wypadku samochodowym. W tym roku zamierzam ponownie wejść w związek małżeński. I tu pojawiają się wątpliwości natury chyba prawnej. Mianowicie czy poprzez związek małżeński kobieta nabędzie prawa rodzicielskie do mojego dziecka, czy też jest konieczna adopcja, jeżeli nabędzie prawa do dziecka już przez sam związek małżeński, to jak szerokie to są prawa. Oczywiście z prawami są też obowiązki, jakie to są obowiązki?"

Odpowiedź prawnika: Adopcja dziecka przyszłego męża

Przez samo wstąpienie w związek małżeński z Panem, Pana przyszła żona nie stanie się rodzicem Pana dziecka w rozumieniu prawa. Musi dokonać przysposobienia (adopcji) Pana dziecka. Wtedy między Pana przyszła małżónką a Pana dzieckiem powstanie taki stosunek, jak między rodzicami a dziećmi. Dziecko nabędzie prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa w stosunku do krewnych Pan przyszłej małżonki. Prawa i obowiązki względem dziecka przysposobionego są takie same jak rodzica biologicznego z pełną włądzą rodzicielską, czyli w tym przypadku Pana. Tak więc dziecko pozostawać będzie aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską obojga Państwa, gdyż przysługiwać ona będzie obojgu. Zgodnie z treścią przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka. Dziecko natomiast pozostające pod władzą rodzicielską winno rodzicom posłuszeństwo. Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika