Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Alimenty dla ojca od dzieci

Pytanie: Mężczyzna w wieku 55 lat, dwójka dorosłych dzieci, rozwiedziony, który od wielu lat nie płaci podatków, nie rozlicza się z US, nie wywiązywał się nigdy z obowiązku alimentacyjnego, na jedno dziecko płacił alimenty przez ok. 6 lat (nie jestem pewien dokładnie) na drugie przez 4 lata (lata 80-e), nie mający stałych dochodów od lat, któremu nie przysługuje prawdopodobnie ani prawo do emerytury ani zasiłku. Czy taka osoba ma prawo domagać się od któregoś z dziecka (dzieci) stałej pomocy materialnej, coś w rodzaju alimentów, gdy jego stan zdrowia nie pozwoli mu na samodzielne zapewnienie sobie utrzymania? Ponadto proszę mi powiedzieć czy człowiekowi, który nie płaci ani podatku, ani składek na ubezpieczenie zdrowotne od kilkunastu lat, będzie przysługiwała jakakolwiek forma pomocy społecznej?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Co do zasady obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. W związku z tym dzieci także są obowiązane do świadczeń alimentacyjnych dla swoich rodziców. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy przy tym od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. W opisanej w pytaniu sytuacji jest jednak wysoce prawdopodobne, że jakiekolwiek powództwo o zapłatę świadczeń alimentacyjnych od dzieci zostanie przez sąd oddalone. Będzie to miało związek z zachowaniem się ojca w przeszłości, tzn. z nie wywiązywaniem się przez niego z obowiązku alimentacyjnego ani w formie pieniężnej, ani w formie osobistych starań o wychowanie i utrzymanie dzieci. Zasady współżycia społecznego (art. 5 kodeksu cywilnego) przemawiają bowiem za tym, by nie obciążać w takj sytuacji  Konieczne jednak będzie indywidualne rozstrzygnięcie sytuacji, z uwagi na fakt, iż przez jakiś czas jednak alimenty były przez ojca płacone.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Alimenty dla ojca od dzieci

  • Zofia 2012-07-14 17:08:18

    Re: Alimenty dla ojca od dzieci

    Dzien Dobry Mieszkam po za granica panstwa polskiego .Moje zarobki sa bardzo niskie(300 euro-netto).Posiadam trojke dzieci,w wieku szkolnym.Przyznam ze moj malzonek,ma wieksze zarobki,dlatego tez nasz standart zyciowy jest na pozimie wzglendym.Moje pytanie jest takie,czy moj ojciec moze ode mnie starac sie o alimenty pomimo ze mam tak niskie zarobki,biorac pod uwage takze zarobki mojego meza?

  • Adam Kalinowski 2010-02-16 09:07:38

    Re: Alimenty dla ojca od dzieci

    MAM 47 LAT , JESTEM W CZASIE ROZWODU, CÓRKA MA 23 LATA I STÓDJUJE-ALE NA STUDJACH PŁATNYCH, NIE WYRAŻA CHĘCI ANI STARAN O PODJECIE PRACY. W obecnym związku jestem szczęsliwym ojcem dwojga bliziniaków 5 miesiecznych, jestem inwalidą II gupy,Córka pozwała mnie o alimenty. Sond pierwszej instancji przyznał jej 300 zł, Nie stac mnie nawet na to. Całyczas utrzymuje -ponosze koszty utrzymania domu w któryn corka mieszka. Jak odwołac sie od decyzji sondu Rejonowego i czy art. 133 paragraf 3 i art 5 KC ma zastosowanie w tym przypadku.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Zamów poradę prawną »

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 6
  • 6
  • 2
  • 3
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Maciej

    ocena usługi:

    Szybko, przystępnie, na temat
  • Włodzimierz

    ocena usługi:

    Dziękuję za jasną i wyczerpującą odpowiedż.Jestem zadowolony.Pozdrawiam cały zespół.
  • Michał

    ocena usługi:

  • Malgorzata

    ocena usługi:

    kompetentna i wyczerpujaca
  • Grzegorz

    ocena usługi:

    Opinia wyczerpująca , napisana zrozumiałym językiem ,wyjaśnila wątpliwości. Polecam tą kancelarię. Grzegorz
  • Krzysztof

    ocena usługi:

  • barbara

    ocena usługi:

    Witam .Dziękuję za opinię prawną ,która pomogła mi i rozwiała wątpliwości co do dalszych procedur.Skorzystałam z udzielonych porad ,napisałam pisma do sądu i oczekujemy na postanowienia sądu . Napiszę jak zakończy się sprawa wyznaczona na 16.12.2014r. Dziekuję i będę państwa polecać innym. Barbara
  • Damian

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

  • Mateusz Jeleń

    ocena usługi:

    Wszystko jak najlepszym porządku polecam
  • Izabela

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona,dostałam bardzo szybko odpowiedż w mojej sprawie,nie tylko opinię ale także szczegółowe wyjaśnienie . Jeżeli znajde się jeszcze kiedyś w trudnej sytuacji napewno będzie to portal do ktorego zgloszę się o pomoc,bo wiem że pracują tu najlepsi. Dziękuję calemu zespołowi. Pozdrawiam i polecam. Izabela
  • piotrbarszcz

    ocena usługi:

  • MARZANNA

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzeczowa i pomocna. Polecam!
  • ewa

    ocena usługi:

  • Adam

    ocena usługi:

    Dziękuję za bardzo dobrą profesjonalną odpowieź na moje zapytanie.
  • Marta

    ocena usługi:

  • Wiesław

    ocena usługi:

    Obsługa w pełni profesjonalna.Szybko,fachowo i rzetelnie. Polecam.Wiesław


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane