Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Alimenty dla pełnoletniej córki która urodziła dziecko

Pytanie: Chciałbym wystąpić do sądu o alimenty na rzecz małoletniego syna, gdyż żona od roku przebywa w Niemczech pracując tam i nie dostarcza środków finansowych. Mam też córkę, która pod koniec lutego kończy 18 lat, ale miesiąc temu urodziła dziecko, nie wyszła za mąż i nie ma ustalonego ojcostwa dla dziecka. W chwili obecnej przerwała szkołę, ale od września podejmie dalszą naukę. Czy wobec tego mogę domagać się od żony alimentów na córkę, jeśli będzie za miesiąc pełnoletnia? Chciałbym także uzyskać informację w kwestii podania adresu żony w pozwie, gdyż ona nie utrzymuje z nami kontaktu, zmieniła nr telefonu i nie wiem gdzie w Niemczech przebywa.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Jeśli chodzi o obowiązek alimentacyjny względem małoletniego syna, podstawą roszczenia będzie przepis art. 133 k.r.o. Zgodnie z jego treścią rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Jeśli chodzi natomiast o alimenty na córkę, sprawa wydaje się być bardziej niejednoznaczna. Z zasady wiek uprawnionego do alimentów nie jest przeszkodą w przyznaniu przez sąd alimentów. I tak, nierzadko z tytułu alimentów uprawnionym pozostaje osoba pełnoletnia, studiująca, która nie jest w stanie jeszcze utrzymać się samodzielnie.

Można powiedzieć, iż tak jest i w Państwa przypadku, wobec tego iż córka nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie i aktualnie kontynuuje naukę w szkole. Ogólnie przyjmuje się, iż obowiązek alimentacyjny ustaje z chwilą osiągnięcia przez dziecko samodzielności, co często wiąże się z możliwością podjęcia pracy zarobkowej. Na podstawie powyższego można więc uznać, iż córce należą się alimenty od matki aż do czasu, kiedy osiągnie kwalifikacje pozwalające jej na podjęcie pracy zawodowej. Jeśli córka (przykładowo) po zakończeniu szkoły podejmie dalszą naukę na studiach, nadal nie będzie w stanie sama utrzymać się i będzie uprawniona do alimentów aż do czasu kiedy będzie w stanie podjąć pracę zarobkową. Okoliczność ta będzie badana w postępowaniu sądowym, w którym sąd zbada czy zachodzą podstawy do przyznania córce alimentów od matki.

Warto jednak wspomnieć, iż korzystne byłoby także ustalenie ojca dziecka córki i żądanie od niego alimentów na dziecko. Ułatwi to Pana córce wychowywanie dziecka.

W zakresie pozwu o alimenty należy wskazać, iż powództwo o alimenty można wytoczyć według miejsca zamieszkania zobowiązanego do alimentów bądź też uprawnionego do alimentów. Jeśli chodzi o podanie adresu zamieszkania pozwanego w pozwie powinien Pan wskazać znany Panu adres zamieszkania pozwanego. Jeśli sąd wezwie Pana do wskazania aktualnego miejsca zamieszkania a Pan nie będzie tego w stanie dokonać, konieczne może okazać się ustanowienie kuratora dla osoby nieobecnej. W postępowaniu sądowym będzie Pan (Pana córka) musiał wskazać, iż żona wyjechała za granicę i nie jest Panu (Pana córce) znane jej miejsce zamieszkania. Po wydaniu orzeczenia i uprawomocnieniu się go, możliwe dopiero będzie poszukiwanie żony za granica i kierowanie egzekucji o alimenty do organów niemieckich.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Alimenty dla pełnoletniej córki która urodziła dziecko

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 0
  • 6
  • 4
  • 6
  • 0
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Marta

    ocena usługi:

    Wszystkie moje wątpliwości zostały wyjaśnione w bardzo jasny sposób , krótki czas oczekiwania , doskonały kontakt, polecam.
  • Mariusz

    ocena usługi:

  • Krzysztof

    ocena usługi:

  • Zbigniew

    ocena usługi:

    Wszystko jest ok
  • barbara

    ocena usługi:

  • Sylwia

    ocena usługi:

    Polecam. Uczciwi i rzetelni
  • Agnieszka

    ocena usługi:

  • Jadwiga

    ocena usługi:

    dziękuję za opinię fachową i przejrzystą - Jadwiga
  • beata

    ocena usługi:

  • Ilona

    ocena usługi:

    Bardzo pomocna porada.Polecam!
  • Bartosz

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię. Jest ona zrozumiała dla laika i co najważniejsze pomocna.
  • Mariola

    ocena usługi:

    Usługa bardzo profesjonalna ,która bardzo mi pomogła
  • Grzegorz

    ocena usługi:

    Szybka, wyczerpująca, profesjonalna. Cóż więcej dodać, jak tylko - POLECAM.
  • Anna

    ocena usługi:

  • Michał

    ocena usługi:

    Profesjonalna obsługa.
  • Kasia

    ocena usługi:

  • Lidia

    ocena usługi:

    dziękuję za przystępną cenowo i zrozumiałą dla laika opinię




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane