Alimenty po rozwodzie a renta rodzinna

Pytanie:

"Jestem w trakcie rozwodu,/ za który całkowitą winę ponosi żona./ Boję się jednak przewlekania sprawy przez Sad, kłopotliwe przesłuchiwanie świadków i zbieranie dowodów, z tego powodu przystanę na rozwód bez orzekania winnego Jeżeli w wyroku rozwodowym będzie \"bez orzekania o winie\" to w razie przyznania alimentów : na jaki czas mogą one być orzeczone? Jakie uprawnienia po ewentualnie zmarłym małżonku zobowiązanym do alimentacji będzie miał drugi z małżonków i jak długo będą one trwały? Czy w razie śmierci zobowiązanego do alimentów będzie przysługiwała renta rodzinna drugiej stronie i jak długo?"

Odpowiedź prawnika: Alimenty po rozwodzie a renta rodzinna

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż chodzi Panu o świadczenie alimentacyjne na rzecz drugiego małżonka. Jeżeli w przedmiotowej sprawie nie będzie orzekania o winie, stąd małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, może żądać alimentów od drugiego małżonka (nie uznanego za wyłącznie winnego rozkładu pożycia), jeżeli znalazł się w niedostatku. Jak wynika z powyższego warunkiem przyznania alimentów w powyższy sposób jest niedostatek jednego z małżonków. Zobowiązanie alimentacyjne w przedmiotowym przypadku ustaje z upływem 5 lat od uprawomocnienia się wyroku zasądzającego alimenty, ale wyłącznie w przypadku gdy uprawniony małżonek nie zawarł kolejnego małżeństwa. Sąd jednak z ważnych powodów może przedłużyć okres świadczenia alimentacyjnego po upływie wspomnianych 5 lat. W sytuacji gdy uprawniony do alimentacji wstąpi ponownie w związek małżeński, wówczas przedmiotowe świadczenie alimentacyjne wygasa.

Alimenty są świadczeniem osobistym, w związku z czym zobowiązanie alimentacyjne wygasa z dniem śmierci uprawnionego bądź zobowiązanego do alimentacji.

Ogólne informacje o alimentach między rozwiedzionymi małżonkami można znaleźć w artykule: Alimenty po rozwodzie

W art. 70 ustawy o Emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ustawodawca przyznał prawo do renty rodzinnej rozwiedzionemu małżonkowi. Zgodnie z niniejszym przepisem wdowa/wdowiec ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:

  1. w chwili śmierci męża/żony osiągnęła/osiągnął wiek 50 lat lub był/a niezdolna do pracy albo

  2. wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym/ej mężu/żonie, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa/wdowiec, która/y osiągnęła/ął wiek 50 lat lub stał/a się niezdolna/y do pracy po śmierci męża/żony, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego/jej śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w pkt 2

Małżonka/ek rozwiedziona/y lub wdowa/wdowiec, która/y do dnia śmierci męża/żony nie pozostawał/a z nim/nią we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli oprócz spełnienia warunków określonych powyżej miał/a w dniu śmierci męża/żony prawo do alimentów z jego/jej strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową

Ustawodawca nie wyznaczył konkretnego terminu uprawnienia do renty rodzinnej. Zgodnie bowiem z art. 101 w/w ustawy, prawo do świadczeń ustaje:

  1. gdy ustanie którykolwiek z warunków wymaganych do uzyskania tego prawa;

  2. ze śmiercią osoby uprawnionej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika