Apelacja od postanowienia co do podziału majątku

Pytanie:

"Przed sądem I instancji zakończyło się postęopowanie o podział majątku dorobkowego pomiędzy byłymi małżonkami. Podczas postępowania sąd oddalił wniosek uczestnika postępowania, którym był mąż o fizyczny podział zabudowanej nieruchomości. Uczestnik chce złożyć apelację od postanowienia. Czy uczestnik w tej sytuacji może żądać zmiany postanowienia sądu I instancji w taki sposób, aby majątek był podzielony inaczej? Czy sąd II instancji może dokonać fizycznego podziału nieruchomości i dokonać innego podziału pozostałych składników majątku, czy uczestnik w apelacji musi wnioskować o zwrot sprawy do ponownego rozpatrzenia przez sąd I instancji? "

Odpowiedź prawnika: Apelacja od postanowienia co do podziału majątku

Od postanowienia sądu pierwszej instancji, orzekającego co do istoty sprawy w przedmiocie podziału majątku dorobkowego małżonków, przysługuje apelacja (art. 518 kpc). Apelację składa się za pośrednictwem sądu, który wydał postanowienie o podziale majątku w pierwszej instancji. Uczestnik postępowania, który nie zgadza się z postanowieniem sądu pierwszej instancji może żądać w apelacji zmiany zaskarżonego postanowienia w całości lub w określonej części (w niniejszej sprawie może więc żądać zmiany sposobu podziału majątku w całości lub w określonej części). Sąd drugiej instancji może zmienić zaskarżone postanowienie i orzec co do istoty sprawy, bądź też uchylić postanowienie sądu pierwszej instancji i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania sądowi pierwszej instancji (art. 386 kpc w zw. z art. 13 § 2 kpc). Sąd drugiej instancji orzeka w granicach zaskarżenia. Nie może orzec na niekorzyść strony wnoszącej apelację, chyba że apelację wniósł także inny uczestnik postępowania, którego interes jest sprzeczny.



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika