Definicja trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego

Pytanie:

"Co oznacza termin "trwały rozkład pożycia", jak długo i w jakie okoliczności mają towarzyszyć rozkładowi żeby został uznany przez sąd za trwały rozkład pożycia małżeńskiego? Mąż nie mieszka ze mną od trzech miesięcy, ale nadal jest zameldowany. Mieliśmy do tej pory wspólność majątkową, nasz standart życia był na poziomie przeciętnym. Oprócz wspólnego majątku dorobiliśmy się wspólnych długów, które opiewają na kwotę ok. 14.000 zł. Czy ja po spisaniu notarialnie rozdzielności majątkowej mogę sama spłacić nasze długi i jednocześnie zażądać od męża oświadczenia że nie będzie nigdy wnosił roszczeń odnośnie podziału majątku. Nadmieniam że długi mam zamiar spłacić z pieniędzy pożyczonych od rodziców i z jednoczesnym zobowiązaniem zwrotu pożyczki w ratach. Czy takie oświadczenie będzie miało jakieś skutki prawne i jakie? "

Odpowiedź prawnika: Definicja trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego

Ogólnie przyjmuje się, iż rozkład jest zupełny, jeśli wszelkie więzy duchowe, fizyczne i gospodarcze między małżonkami uległy zerwaniu np. mąż od dłuższego już czasu mieszka ze swoją kochanką i nie zamierza wrócić do swojej żony.

Jednak również w przypadku wspólnego zamieszkiwania małżonków, (czyli istnienia więzi gospodarczych) sąd może orzec rozwód, gdy wspólne zamieszkanie jest wynikiem sytuacji ekonomicznej małżonków (np. żadne z nich nie ma możliwości zamieszkania gdzie indziej), a spełnione są pozostałe przesłanki uzyskania rozwodu.

Zobacz: Rozwód, co trzeba wiedzieć, rozważając ubieganie się o rozwód?

Natomiast w przypadku badania trwałości rozkładu sąd bierze pod uwagę upływ czasu, jaki upłynął od momentu, kiedy pojawiły się problemy małżeńskie oraz stałość decyzji małżonków w kwestii rozwodu. Może się bowiem zdarzyć, że trwałość rozkładu jest tylko pozorna np. żona zdradziła męża, przez jakiś mieszkali osobno, ale po pewnym czasie oboje doszli do wniosku, że nie mogą bez siebie żyć.

Jednak pomimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia sąd nie orzeknie rozwodu, jeżeli:

  •  wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci małżonków, np. rozwód mógłby spowodować pogorszenie warunków materialnych w jakich - wychowywane są dzieci lub mógłby spowodować niekorzystne zmiany w psychice dzieci, 
  • rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, a drugi małżonek nie wyraził zgody na rozwód, a jego odmowa nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego,
  • orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, np. w sytuacji, gdy jeden z małżonków jest ciężko chory i nie ma kto się nim zaopiekować. Oświadczenia od małżonka można żądać zawsze, ale niestety w opisywanym przypadku będzie ono nieskuteczne, bowiem poprzez oświadczenie nie można skutecznie wyłączyć praw bezwzględnie przyznanych ustawą.

Zobacz: Kiedy nie dostaniesz rozwodu?


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika