Wyrównanie alimentów

Pytanie:

"Jezeli mąż wyprowadził się z domu i płaci pewną kwotę pieniędzy na dziecko (bez wyroku alimentacyjnego) i pokrywa koszty zaciągniętych wspólnie kredytów, to czy małżonka po złożeniu pozwu o alimenty i wyroku (w przypadku jeśli zasądzone alimenty bedą przewyższać płaconą kwotę) może żądać wyrównania za okres po wyprowadzeniu się męża z domu i przed złożeniem pozwu? Oraz czy płacone kwoty na małoletnie dziecko przekazem pocztowym (na adres) winny być przekazywane na dziecko czy matkę? "

Odpowiedź prawnika: Wyrównanie alimentów

Wprawdzie małżonkowie mają obowiązek wspólnie łożyć na potrzeby rodziny i pokrywać koszty utrzymania dzieci znajdujących się pod ich opieką, ale nie znaczy to, że w pozwie o alimenty można żądać "wyrównania" wspomnianego w pytaniu. Małżonek, który wyrokiem sądu zostanie obarczony obowiązkiem uiszczania alimentów zobowiązany będzie do tego, co sąd orzeknie w wyroku. Sąd natomiast nie miałby podstaw do zasądzenia wspomnianego wyrównania. Ojciec ma obowiązek dostarczania na dziecko środków pieniężnych (środków utrzymania), o tym, czy będzie miał także obowiązek łożyć na byłą małżonkę orzeknie sąd (jeżeli małżonka wniesie o to). Bowiem z mocy art. 60 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Przesłanką obowiązku alimentacyjnego względem byłego małżonka jest więc stan niedostatku małżonka uprawnionego. Należy wyciągnąć wniosek, iż o obwoiązku byłego małżonka rozstrzygać będzie można dopiero po tym, jak sąd orzeknie rozwód, bowiem w wyroku rozwodowym znajdzie się także rozstrzygnięcie co do winy małżonków w rozkładzie pożycia.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Kasia 2017-01-20 15:28:47

    Witajcie.. Uderzam z konkretnym pytaniem i oczekuje tego samego,konkretnej odpowiedzi.. Odeszlam od meza w marcu i do pierwszej rozprawy czyli do pazdziernika maz nie placil mi na dziecko bo nie mial przysadzonych alimentow. Czy ja teraz moge sie starac w sadzie aby mi zaplacil do tyłu,czyli od marca do pazdziernika?? Sa na to jakies szanse??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika