Dysponowanie majątkiem po rozwodzie

Pytanie:

"Jestem po rozwodzie. Nie ma podziału majątku. Jestem współwłaścicielem mieszkania własnościowego. Wyjeżdżam na rok za granicę. Była żona grozi, że zmieni zamki w drzwiach i sprzeda meble. Czy będzie to działanie legalne i co robić, jeżeli do tego dojdzie?"

Odpowiedź prawnika: Dysponowanie majątkiem po rozwodzie

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym od chwili ustania wspólności ustawowej stosuje się odpowiednio do majątku, który był nią objęty, przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Tak więc dotychczasowa bezudziałowa wspólność majątkowa ulega przekształceniu we wspólność w częściach ułamkowych. W związku z powyższym Pana i Pana byłą małżonkę obowiązuje zasada, zgodnie z którą każdy ze współwłaścicieli jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną. Nadto proszę pamiętać, że kodeks cywilny stanowi, iż każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Opisane w pytaniu potencjalne zachowanie żony byłoby więc naruszeniem tych zasad. Z całą pewnością bowiem wymiana zamków w drzwiach doprowadzi do sytuacji, w której Pan nie będzie mógł spokojnie wykonywać swojego współposiadania. Sprzedaż mebli, które na dzień dzisiejszy stanowią przedmiot współwłasności jest także naruszeniem przepisu o obowiązku współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną. Proszę pamiętać, że uprawnienie współwłaściciela do współposiadania rzeczy wspólnej polega na tym, że tak jak każdy inny współwłaściciel może on posiadać całą rzecz i korzystać z niej. Żadnemu współwłaścicielowi nie przysługuje z tytułu udziału we własności prawo do wyłącznego korzystania (posiadania) z jakiejś określonej części rzeczy. W sytuacji, gdy zostanie Pan pozbawiony współposiadania przez Pana byłą żonę może Pan skorzystać z roszczeń windykacyjnych i negatoryjnych. Trudno jednak teraz wskazać, które z roszczeń będą właściwe, skoro konkretna sytuacja jeszcze nie nastąpiła. W podsumowaniu warto jeszcze przytoczyć treść art. 199 kodeksu cywilnego, który stanowi, iż do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. Jeżeli więc żona Pana dokona sprzedaży mebli bez Pana zgody (zakładając, iż udziały Państwa w majątku wspólnym zostały określone równo, po połowie), to brak zgody z Pana strony spowoduje, że będzie Pan mógł wystąpić do sądu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika