Informowanie wierzyciela o intercyzie

Pytanie:

"Podpisaliśmy z mężem w sierpniu 2006 przed zawarciem związku małżeńskiego intercyzę u notariusza- tj. zniesienie wspólności majątkowej. Wiemy, że intercyza jest skuteczna tylko gdy osoby trzecie - wierzyciele wiedzą o jej istnieniu i mamy na to dowody. Jak ustrzec się przed zarzutem niewiedzy n/t temat? "

Odpowiedź prawnika: Informowanie wierzyciela o intercyzie

Zgodnie z art. 47 [1] kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome. Powołany przepis wprowadza więc ochronę wierzyciela, któremu przysługuje prawo zaspokojenia ich wierzytelności z majątku wspólnego małżonków albo z majątku osobistego jednego z nich.

Skuteczność małżeńskiej umowy majątkowej względem innej osoby, uzależniona jest od wiedzy tej osoby o fakcie zawarcia umowy oraz jej rodzaju, tj. czy jest to umowa rozszerzająca wspólność ustawową, ograniczająca tę wspólność, ustanawiająca rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. Nie jest wymagane, żeby inna osoba znała treść umowy i szczegółowy zakres rozszerzenia lub ograniczenia wspólności (por. Marek Sychowicz, Helena Ciepła, Stanisława Kalus, Bronisław Czech, Tadeusz Domińczyk, Kazimierz Piasecki (red.), Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, Warszawa 2006 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, wydanie III).

Zgodnie z tezą orzeczenia Sądu Najwyższego „otrzymanie przez wierzyciela wiadomości o zawarciu umowy majątkowej i jej rodzaju umożliwia małżonkom skuteczne powoływanie się względem wierzyciela na wyłączenie tą umową wspólności ustawowej wtedy, gdy otrzymał on taką wiadomość przed powstaniem wierzytelności” (III CZP 13/80).

Przepisy prawa nie formułują konkretnie w jaki sposób należy poinformować wierzyciela o zawarciu umowy majątkowej małżeńskiej. Przykładowo można ujawnić w księdze wieczystej nieruchomości należącej do małżonków, a także w aktach rejestrowych spółki osobowej, której współmałżonek jest wspólnikiem. Zawierając jednak jakąkolwiek umowę, dla bezpieczeństwa należałoby poinformować kontrahenta o istnieniu umowy i o jej treści (np. przez wskazanie, że jest to umowa ustanawiająca rozdzielność). Trzeba bowiem pamiętać, że ciężar dowodu, że inna osoba wiedziała o zawarciu małżeńskiej umowy majątkowej oraz jej rodzaju, spoczywa na małżonkach lub jednym z nich, którzy powołują się na zawarcie umowy (art. 6 kc).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • E. 2015-02-17 20:21:50

    Witam, Razem z partnerem planujemy ślub.On ma kredyt wzięty na firmę jak również jeden kredyt gotówkowy wzięty na siebie.Ostatnio miał problemy finansowe więc postanowiliśmy spisac intercyzę przed ślubem,aby w razie konieczności ja jako jego żona nie musiałam ponośic jakichkolwiek opłat wobec wierzycieli.Chciałabym się dowiedziec czy mając intercyzę, jego długi nie przejdą na mnie po ślubie? Pozdrawiam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika