Klauzula wykonalności w wyroku rozwodowym

Pytanie:

"Małżeństwo C. rozwiodło się w 2008 r. Sąd opiekę nad małoletnimi dziećmi małżonków powierzył matce i w punkcie III wyroku orzekającego rozwód zasądził od ojca alimenty na rzecz dzieci. Ojciec do chwili obecnej nigdy nie płacił zasądzonych alimentów. Obecnie matka dzieci chce wszcząć postępowanie egzekucyjne w celu wyegzekwowania alimentów. Wyrok orzekający rozwód jest prawomocny jednakże nie posiada klauzuli wykonalności. Matka dzieci chce wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności na rzecz dzieci p. III wyroku, który dotyczy alimentów. Jednakże w chwili obecnej starsza córka jest już pełnoletnia - ma 19 lat, natomiast syn ma 16 lat.Czy w tej sytuacji matka może wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności punktu wyroku, który dotyczy alimentów dla obydwojga dzieci i na tej podstawie wszcząć postępowanie egzekucyjne odnośnie całości alimentów, czy pełnoletnia córka sama musi wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności i złożyć osobny wniosek o egzekucję?"

Odpowiedź prawnika: Klauzula wykonalności w wyroku rozwodowym

W sytuacji, gdy córka osiągnie pełnoletność, sama może stawać przed sądem, sama też może podejmować czynności przed komornikiem. Nie jest to jednak jej obowiązek. Może bowiem udzielić pełnomocnictwa swojej matce i wówczas ta złoży stosowny wniosek. Zgodnie z przepisem art. 87 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny,  rzecznik patentowym a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

Pełnomocnictwo dla członka rodziny nie wymaga opłaty skarbowej, nie jest także konieczna szczególna forma do jego udzielenia.

Co jednak istotne, zapewne w wyroku zasądzającym alimenty sąd zaznaczył, że są one płatne do rąk matki dziecka. Zgodnie jednak z uzasadnieniem Uchwały Składu Siedmiu Sędziów SN z dnia 16.04.1977r., sygn. akt III CZP 14/77 w przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletniości z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie do jego rąk.  Córka powinna więc w piśmie do komornika wnioskować o przesyłanie alimentów na jej konto.

Na zakończenie wskazujemy, że zgodnie z przepisem art. 1082 kpc sąd nadaje tytułowi egzekucyjnemu zasądzającemu alimenty klauzulę wykonalności z urzędu.  Najpewniej więc orzeczenie zostało nadesłane matce z nadaną klauzulą, uprawniającą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego i nie zajdzie konieczność występowania w tym celu do sądu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika