Kontakty z wnuczką

Pytanie:

"Z powodu utrudniania mi przez córkę i zięcia widywania wnusi chce rozpocząć postępowanie sądowe. Wiem, że ma to być postępowanie nieprocesowe. Chce napisać wniosek do sądu już na przyszły tydzień. Może lepiej od razu wnioskować o postępowanie procesowe? Czy do postępowania nieprocesowego mogę zgłosić swoich świadków? W jaki sposób ja, babcia niemowlęcia może egzekwować wykonanie postanowienia sądu i czy od razu można o to poprosić? Czy mogę od razu wnioskować o postępowanie procesowe, o ile punkt 1 jest niemożliwy? Jak ma wyglądać wniosek do sądu rodzinnego i jakie mam dostarczyć załączniki?"

Odpowiedź prawnika: Kontakty z wnuczką

Nie jest możliwe przeprowadzenie procesu w sprawie ustalenia kontaktów z dzieckiem.

Do postępowania sądowego, też nieprocesowego, może Pani zgłosić świadków. Tj. może Pani złożyć wniosek o przeprowadzenie takiego dowodu, o jego dopuszczeniu decyduje sąd. Wniosek dowodowy można zgłosić we wniosku do sądu o ustalenie kontaktów, w późniejszym piśmie w sprawie lub ustnie do protokołu. Przyznanie prawa do kontaktów babci z wnuczką zależy od szeregu okoliczności, a zasadność tego żądania będzie ostatecznie rozstrzygnięta przez sąd. Z pewnością też będzie brane pod uwagę to, że jest to jeszcze małe dziecko i jeśli sąd ustali kontakty, to prawdopodobnie spotkania odbywać się będą w domu rodziców dziecka. I przy tych spotkaniach może być obecny kurator.

Wyegzekwowanie wyroku poprzez odebranie dziecka nie odbywa się w postępowania egzekucyjnego, lecz w ramach szczególnego rodzaju postępowania nieprocesowego. Zgodnie z art. 598 [1] i następne kodeksu postępowania cywilnego. Wszczęcia tego postępowania może nastąpić po ustaleniu przez sąd kontaktów z wnuczką pod warunkiem, że postanowienie sądu nie będzie przez rodziców wykonywane. O samo ustanowienie kuratora można wnioskować w trakcie postępowania o ustalenie kontaktów.

Wniosek należy złożyć do sądu rejonowego, w okręgu którego dziecko ma miejsce zamieszkania. Informacje na temat formułowania pism procesowych zawiera artykuł Pisma procesowe, pozew i wniosek w postępowaniu cywilnym

Do wniosku należy załączyć akt urodzenia wnuczki, akty urodzenia i małżeństwa rodziców oraz swój akt urodzenia. Rodziców należy oznaczyć we wniosku jako uczestników postępowania. Należy też dołączyć odpisy wniosków dla wszystkich uczestników (czyli 2 odpisy).



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jadwiga Kowalska 2013-12-29 09:52:38

    nie pozwalają mi na kontakty z wmuczką , co należy uczynić ? od 11 lat uwięziona wnuczka , przez ojca pedofila , przy pełnej akceptacji matki ,to domowe więzienie jak w austriackim Amstetten . Moja wnuczka pedzi żywot Elisabeth Fritzl ,,,,nie widzi Jej nikt , ani pracownicy opieki społecznej , czerwonego krzyża , listonosze obsługujący tę ulice , ani znajomi , adwokat ,,,, pedofil mówi wprost nikt , nigdy jej nie zobaczy ,,, Prokuratura i Policja powiadomieni mówią ,że wszystko jest w porządku a ja zadaję sobie pytanie ,,ile kosztuje pedofila ta jego wolność ?,,,,,,,kto może pomóc uwięzionej ?

  • lucyna Miller 2013-01-20 17:46:51

    Czy mozna zlozyc, dołączyć wniosek o kontakty z wnuczką do sprawy rozwodowej rodzicow gdzie będą ustalane rowniez kontakty rodziców


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika