Koszty podziału majątku wspólnego

Pytanie:

"Ile kosztuje przeprowadzenie podziału majątkowego między małżonkami majątku wartego ok. 140 tys. złotych na drodze sądowej lub umowy notarialnej (opłat sądowe, notarialne, skarbowe itp.)"

Odpowiedź prawnika: Koszty podziału majątku wspólnego

Na wstępie należy zaznaczyć, że dopóki pomiędzy małżonkami istnieje majątkowa wspólność małżeńska, małżonkowie nie mogą dokonać podziału majątku wspólnego (art. 35 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Dokonanie podziału majątku wspólnego możliwe jest po zniesieniu wspólności majątkowej mażeńskiej w drodze orzeczenia rozwodu lub w drodze umowy majątkowej małżeńskiej ustanawiającej rozdzielność majątkową. Podział majątku wspólnego dokonanymoże być taże w wyroku orzekającym rozwód. Wówczas koszty dokonania tego podziału sprowadzają się do opłaty wpisu sądowego. Wpis sądowy od powództwa rozwodowego jest wpisem tymczasowym, ustalanym przez sąd w granicach od 30 do 600 złotych. W zalezności od kosztów całego postepowania sądowego, sąd w orzeczeniu końcowym postępowanie oznaczy ostateczną wysokość wpisu. Jeżeli jednak strony w pozwie rozwodowym zawnioskują o przperowadzenie podziału majątku wspólnego, wysokośc wpisu - niezależnie od wysokości wpisu w sprawie o orzeczenie rozwodu wynosić będzie piątą część pisu stosunkowego,a jeżeli wniosek małżonków bedzie wspólny - dziesiątą część wpisu stosunkowego. Wartośc wpisu stosunkowego ustalana jest na podstawie wartości przedmiotu sporu - czyli wartości dzielonego majątku. Jeżeli wartośc majątku wynosi ok. 140 000 złotych, cały wpis stosunkowy od tej kwoty wyniesie 6 600 złotych plus 5% nadzwyżki ponad 100 000 złotych, czyli w sumie 8 600 złotych. Piąta część takiego wpisu to 1720 złotych, a dziesiąta część - 860 złotych. W przypadku podziału notarialnego, jest on możliwy tylko po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej. Wówczas majątek wspólny staje się przedmiotem współwłasności udziałowej małżonków. Jeżeli w skłąd tego majątku wchodzi nieruchomość lub np. mieszkanie, podział taki powinien nastąpić w formie aktu notarialnego. Wóczas kosztem będzie taksa notarialna. Wysokość taksy w przypadku podziału rzeczy wspólnej uzależniona jest od wartości dzielonego majątku.Jeżeli wartośc ta wynosi ok. 140 000 złotych, taksa notarilana wynosi 1 100 złotych plus 0,5% nadwyżki ponad 60 000 złotych, czyli w sumie 1500 złotych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Joanna 2014-07-16 16:27:53

    Witam, Jestem z męzem od 17 lat,mamy dwoje dzieci.W trakcie trwania małzeństwa,mój wójek podarował mojemu męzowi działkę budowlaną. Wybudowaliśmy dom,w którym przez pierwsze lata ja i dzieci nie byliśmy zameldowani,maz zameldował nas ale bardzo żałuje tego do dzis. Dom nie posiada Aktu Notarialnego,mąz ma tylko Akt darowizny działki. Przez wszystkie lata znosiłam terror,alkocholizm męża ale dalej już nie mogę. Byłam kiedyś u Notariusza i pytałam co bedzie jak mąz będzie chciał sporządzić Akt Notarialny domu i kto tam bedzie wpisany?Pani Notariusz odpowiedziała,że skoro działka jest męza to dom również.Wiem ze mąz dobrowolnie nie wpisze mnie do Aktu. Chcę się rozwiesc ale mądrze i nie chcę wylądowac z dziecmi pod mostem,tego mi życzy mąż. Pozdrawiam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika