Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Koszty podziału majątku wspólnego

Pytanie: Ile kosztuje przeprowadzenie podziału majątkowego między małżonkami majątku wartego ok. 140 tys. złotych na drodze sądowej lub umowy notarialnej (opłat sądowe, notarialne, skarbowe itp.)

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Na wstępie należy zaznaczyć, że dopóki pomiędzy małżonkami istnieje majątkowa wspólność małżeńska, małżonkowie nie mogą dokonać podziału majątku wspólnego (art. 35 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Dokonanie podziału majątku wspólnego możliwe jest po zniesieniu wspólności majątkowej mażeńskiej w drodze orzeczenia rozwodu lub w drodze umowy majątkowej małżeńskiej ustanawiającej rozdzielność majątkową. Podział majątku wspólnego dokonanymoże być taże w wyroku orzekającym rozwód. Wówczas koszty dokonania tego podziału sprowadzają się do opłaty wpisu sądowego. Wpis sądowy od powództwa rozwodowego jest wpisem tymczasowym, ustalanym przez sąd w granicach od 30 do 600 złotych. W zalezności od kosztów całego postepowania sądowego, sąd w orzeczeniu końcowym postępowanie oznaczy ostateczną wysokość wpisu. Jeżeli jednak strony w pozwie rozwodowym zawnioskują o przperowadzenie podziału majątku wspólnego, wysokośc wpisu - niezależnie od wysokości wpisu w sprawie o orzeczenie rozwodu wynosić będzie piątą część pisu stosunkowego,a jeżeli wniosek małżonków bedzie wspólny - dziesiątą część wpisu stosunkowego. Wartośc wpisu stosunkowego ustalana jest na podstawie wartości przedmiotu sporu - czyli wartości dzielonego majątku. Jeżeli wartośc majątku wynosi ok. 140 000 złotych, cały wpis stosunkowy od tej kwoty wyniesie 6 600 złotych plus 5% nadzwyżki ponad 100 000 złotych, czyli w sumie 8 600 złotych. Piąta część takiego wpisu to 1720 złotych, a dziesiąta część - 860 złotych. W przypadku podziału notarialnego, jest on możliwy tylko po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej. Wówczas majątek wspólny staje się przedmiotem współwłasności udziałowej małżonków. Jeżeli w skłąd tego majątku wchodzi nieruchomość lub np. mieszkanie, podział taki powinien nastąpić w formie aktu notarialnego. Wóczas kosztem będzie taksa notarialna. Wysokość taksy w przypadku podziału rzeczy wspólnej uzależniona jest od wartości dzielonego majątku.Jeżeli wartośc ta wynosi ok. 140 000 złotych, taksa notarilana wynosi 1 100 złotych plus 0,5% nadwyżki ponad 60 000 złotych, czyli w sumie 1500 złotych.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Koszty podziału majątku wspólnego

  • Joanna 2012-07-16 16:27:53

    rozwód i podział majątku

    Witam, Jestem z męzem od 17 lat,mamy dwoje dzieci.W trakcie trwania małzeństwa,mój wójek podarował mojemu męzowi działkę budowlaną. Wybudowaliśmy dom,w którym przez pierwsze lata ja i dzieci nie byliśmy zameldowani,maz zameldował nas ale bardzo żałuje tego do dzis. Dom nie posiada Aktu Notarialnego,mąz ma tylko Akt darowizny działki. Przez wszystkie lata znosiłam terror,alkocholizm męża ale dalej już nie mogę. Byłam kiedyś u Notariusza i pytałam co bedzie jak mąz będzie chciał sporządzić Akt Notarialny domu i kto tam bedzie wpisany?Pani Notariusz odpowiedziała,że skoro działka jest męza to dom również.Wiem ze mąz dobrowolnie nie wpisze mnie do Aktu. Chcę się rozwiesc ale mądrze i nie chcę wylądowac z dziecmi pod mostem,tego mi życzy mąż. Pozdrawiam


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje i polecam w 100% Profesjonalne i rzetelne podejście do sprawy oraz wyczerpujące odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania.Jeszcze raz bardzo dziękuję
  • Wiesława

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia. Jestem bardzo zadowolona z pomocy. Dziękuję.
  • Daniel

    ocena usługi:

  • TT

    ocena usługi:

  • Cz. D

    ocena usługi:

  • Adiemi

    ocena usługi:

    wyczerpująca opinia , podparta ustawami, możliwość zadania pytań dodatkowych i wszystko bez wychodzenia z domu. Serdecznie polecam
  • Wojciech

    ocena usługi:

  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Niezwykle rzetelna pomoc. Wnikliwie rozpatrzona sprawa i wyczerpująca odpowiedź. Jestem bardzo zadowolona i z pewnością będę częściej zasięgać tak fachowych porad.
  • JS

    ocena usługi:

    Terminowo, jasno.
  • Artur

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

    Dostałam niezwykle rzetelną , popartą paragrafami, ustawami, informację, bardzo dziękuję!
  • Dorota G.

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująco i profesjonalnie. Dziękuję i z pewnością będę polecać.
  • Michał K.

    ocena usługi:

    Szybka wycena, fachowa porada podparta paragrafami, dziękuję za pomoc i gorąco polecam.
  • Mariusz

    ocena usługi:

  • edek

    ocena usługi:

    Bardzo dobrze.
  • Janina

    ocena usługi:

    Opinia bardzo jasno przedstawiona. Odpowiedzi na pytania wyczerpujące i zrozumiałe. Wzory wniosków do sądu również dołączone. Bardzo polecam tę formę pomocy.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane