Koszty utrzymania a alimenty

Pytanie:

"Jakie składniki wlicza się do kosztów utrzymania dziecka? Czy wysokość alimentów zależy od faktycznych kosztów utrzymania dziecka czy od wysokości zarobków? Czy w przypadku rozwodu bez orzekania o winie, koszt utrzymania dziecka rozkłada się proporcjonalnie do wysokości zarobków obojga rodziców?"

Odpowiedź prawnika: Koszty utrzymania a alimenty

Alimenty przysługują dziecku, które nie jest w stanie się samodzielnie utrzymać (art. 133 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Zgodnie z art. 135 § 1 k.r.o., zakres świadczeń alimentacyjnych zależy zarówno od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego jak i od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Oznacza to, że sąd w wyroku określającym wysokość alimentów będzie badał usprawiedliwione potrzeby dziecka. Potrzeby te są różne w zależności od wieku dziacka, jego zainteresowań i zdolności. Może się tak zdarzyć, że dziecko studiuje i wówczas jego potrzeby będą z pewnościa wielokrotnie wyższe niż potrzeby dziecka uczęszczającego do przedszkola czy szkoły. Świadczenie alimentacyjne zależy także od majątku jak i zarobkowych możliwości zobowiązanego. Zależy więc od wysokości zarobków. Jeżeli jednak, pomimo niskich zarobków, pozostały majątek zobowiązanego pozwala na określenie wysokiej kwoty alimentów, sąd może to uczynić. Należy także pamiętać, że art 135 § 2 k.r.o. wprowadził możliwość wykonania obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest w stanie sie samodzielnie utrzymać poprzez osobiste starania o jego utrzymanie lub wychowanie. Jeżeli chodzi o obowiązek alimentacyjny ustalony w wyroku orzekającym rozwód, sąd każdorazowo ma obowiązek określić ten obowiązek, oraz orzec w jakiej wysokości każdy z małżonków obowiązany jest do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka, zgodnie z przedstawionymi powyżej zasadami. Nie ma tu żadnej reguły proporcjonalnego rozkładu tego obowiązku. Sąd orzeka indywidualnie, każdorazowo analizując stan faktyczny sprawy.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jarosław 2014-09-24 10:59:16

    Odpowiedź bardzo lakoniczna i nie na temat. Nie warta jest nawet złotówki.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika