Kuratela opieki nad osobą upośledzoną umysłowo

Pytanie:

"O ile się orientuję, w przypadku tzw. rodzin patologicznych lub osób młodocianych będących w kolizji z prawem jest ustanowiony kurator, w celu nadzoru właściwej opieki rodziny nad małoletnim. Na moje zapytanie w miejscowym sądzie rodzinnym, czy możliwa jest taka kuratela, gdy chodzi o opiekę nad osobą upośledzoną umysłowo, uzyskałam odpowiedź negatywną. Z drugiej strony matka 20-to letniego chłopca upośledzonego umysłowo wspomniała, że obawia się iż dyrektor szkoły specjalnej \\\"naśle na nią kuratora\\\" Czy jest możliwe ustanowienie kuratora, w celu nadzoru właściwej opieki nad osobą upośledzoną umysłowo (ubezwłasnowolnioną) przez jego rodzinę?"

Odpowiedź prawnika: Kuratela opieki nad osobą upośledzoną umysłowo

W przedmiotowej sprawie przepisy istotnie nie przewidują możliwości powołania kuratora. Zgodnie z Art. 178. § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy (k.r.o.) Kuratora ustanawia się w wypadkach w ustawie przewidzianych. Jeżeli zatem konkretny przepis nie zawiera podstawy prawnej do powołania kuratora to nie ma podstaw do jego powołania.

W przedmiotowej sprawie osoba należy zwrócić uwagę, iż dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo powołuje się kuratora a dla osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie powołuje się opiekuna. Przepisy k.r.o. przewidują przy tym, iż na prawidłowością sprawowania opieki nadzór sprawuje sąd rodzinny stosownie do art. 165 i nast. k.r.o. Należy uznać, że na podstawie art. 178 § 2 k.r.o. przepisy o nadzorze sprawowanym przez sąd rodzinny nad opiekunem mają odpowiednie zastosowanie do kuratora ustanowionego dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo. Jak wskazuje Stanisław Kalus w komentarzu do art. 178 k.r.o. Regulacje odnoszące się do opieki, które mogą mieć zastosowanie także do kurateli, są następujące: (...)treść stosunku kurateli w większości wypadków odbiega od treści stosunku opieki; wyjątkiem są obowiązki kuratora osoby częściowo ubezwłasnowolnionej, do których należy zazwyczaj także piecza nad osobą ubezwłasnowolnionego, a nie tylko piecza nad jego majątkiem (Stanisław Kalus [w:] Sychowicz Marek, Ciepła Helena, Kalus Stanisława, Czech Bronisław, Domińczyk Tadeusz, Piasecki Kazimierz (red.), Najnowsze wydanie:  Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, Warszawa 2009 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie IV) ss. 1152).

Podsumowując przepisy prawa nie ustanawiają odrębnej podstawy dla ustanowienia kuratora w opisanej sytuacji faktycznej. Niemniej dla osoby ubezwłasnowolnionej nadzór nad sposobem sprawowania opieki lub kurateli prowadzi sąd rodzinny.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika