Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Majątek wspólny a spółka cywilna

Pytanie: Jestem w separacji od 05.02.2010. Obecnie żona wniosła o podział majątku wspólnego, a ja jestem wspólnikiem spółki cywilnej od 2004 roku. W różnych publikacjach powołujących się na Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy wyczytałem, że majątek spółki cywilnej stanowi współwłasność łączną wspólników i nie wchodzi w skład wspólności majątkowej małżeńskiej któregokolwiek ze wspólników. Żona w ramach podziału majątku może żądać rozliczenia nakładów z majątku wspólnego , czyli mojego wkładu do spółki przed separacją, ale nie może żądać wniesienia moich udziałów w spółkach do podziału majątku małżeńskiego. Czy tak jest rzeczywiście? Jeżeli tak to proszę o podstawę prawną.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

W pierwszej kolejności należy stwierdzić, iż nieprawdziwe jest twierdzenie jakoby majątek wnoszony przez wspólnika o spółki cywilnej nigdy nie stanowił jednocześnie majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską. W tym przypadku zastosowanie mają ogólne reguły w zakresie określenia przynależności danego składnika majątkowego do majątku wspólnego małżonków lub majątku osobistego jednego z małżonków.

Zatem może być zarówno tak, iż Pana wkład do spółki stanowi przedmiot wspólności majątkowej małżeńskiej (np. w sytuacji gdy spółkę założono w trakcie trwania małżeństwa a przedmiot wkładu wchodził w skład majątku wspólnego małżonków) jak również możliwa jest taka sytuacji, iż Pana wkład nie jest przedmiotem majątku wspólnego małżonków (np. gdy spółkę założono przed zawarciem związku małżeńskiego). Możliwa jest również taka sytuacja, w której część przedmiotów wniesionych do spółki będzie objęta majątkiem wspólnym małżonków a część majątkiem odrębnym wspólnika-małżonka.

Dla celów dalszych rozważań przyjmujemy założenie, iż przynajmniej część wniesionych przez Pana wkładów do spółki stanowi składniki majątku wspólnego małżonków.

Skoro Pana żona żąda podziału całego majątku wspólnego to należy przyjąć, iż jej żądanie obejmuje również składniki majątku wspólnego wniesione przez Pana do spółki cywilnej. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na regulację art. 863 § 3 kodeksu cywilnego (dalej k.c.): W czasie trwania spółki wierzyciel wspólnika nie może żądać zaspokojenia z jego udziału we wspólnym majątku wspólników ani z udziału w poszczególnych składnikach tego majątku. W zaistniałej sytuacji Pana żona występuje w roli wierzyciela, który chce zaspokoić swoje roszczenia względem Pana z majątku stanowiącego Pana udział w majątku spółki cywilnej. Wobec regulacji art. 863 § 3 k.c. Pana żona nie może skutecznie złożyć takiego żądania.

Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby Pana żona zażądała ekwiwalentu pieniężnego w zamian za przedmioty podlegające podziałowi, które stanowią majątek spółki.

Podsumowując należy wskazać, iż w ramach żądania podziału majątku wspólnego małżonków po orzeczeniu separacji Pana żona może żądać objęcia podziałem przedmioty majątkowe stanowiące Pana wkład do spółki, jeżeli stanowią one przedmiot wspólności majątkowej małżeńskiej. Ze względu jednak na brak możliwości żądania wydania tych przedmiotów w naturze może Pan zostać zobowiązany do zapłaty odpowiedniego ekwiwalentu pieniężnego.

Należy zwrócić również uwagę, iż Pana żona w ostateczności mogłaby ewentualnie skorzystać z prawa wypowiedzenia Pana udziały w spółce na warunkach określonych w art. 870 k.c.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Majątek wspólny a spółka cywilna

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 1
  • 5
  • 2
  • 8
  • 4
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Marek

    ocena usługi:

    dzięki skutecznej opinii i przesłanego wniosku sprawa została załatwiona pozytywnie zgodnie z oczekiwaniami. Pozdrawiam Marek Słonecki
  • Zuzanna

    ocena usługi:

  • Henryk

    ocena usługi:

    Jasno,obszernie,zrozumiałe za przystępna cenę.Szkoda ze wcześniej nie wiedziałem o e-prawniku.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Serdecznie polecam usługi prawne! korzystam po raz kolejny i jestem usatysfakcjonowana poradą prawną i kontaktem w pytaniach dodatkowych!
  • Andrzej Kauf

    ocena usługi:

    Witam! Bardzo dziękuję za wyczerpującą pisaną prostym językiem odpowiedź. Jestem zadowolony, polecam . Szkoda tylko, że ZUS nie udziela takich informacji. Tematem zainteresowała się znajoma osoba. Pozdrawiam zespół i jeszcze raz bardzo dziękuję.
  • Ewa

    ocena usługi:

    Pomimo, ze w moim przypadku prawo polskie nie regulowalo zaistnialego zdarzenia, otrzymalam dodatkowe potwierdzenie, ktore mnie upewnilo co do mojej sytuacji prawnej. Jestem bardzo zadowolona z uslug e-prawnika i z pewnoscia bede z niego korzystac jesli bede tego potrzebowac. Polecam wszystkim.
  • A.Patyk

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z usługi
  • anna

    ocena usługi:

  • WDnet Studio

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję za opinię oraz wprowadzone poprawki do umowy. Jestem usatysfakcjonowany Państwa usługą oraz jej sprawnym i profesjonalnym przebiegiem.
  • Marek

    ocena usługi:

  • Piotr Sobecki

    ocena usługi:

  • Marcin

    ocena usługi:

  • SEONET

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Korzystam z wydawanych opinii prawnych i jestem zadowolony. Opinie są wyczerpujące - czasami korzystam z dodatkowej opinii dotyczącej tej samej sprawy, ale oczywiście ta dodatkowa opinia nie jest dodatkowo płatna. Polecam
  • Michał Skaskiewicz

    ocena usługi:

    Regulamin sklepu został napisany profesjonalnie i zrozumiale.
  • Karolina

    ocena usługi:

    Wszystko w jak najlepszym porządku. Czas oczekiwania na opinię zgony z umową. Opinia klarowna i wyczerpująca. Dziękuję i polecam.
  • Małgorzata Purys

    ocena usługi:

    Kilka razy korzystałam z usług e-prawnika , jestem bardzo zadowolona , merytorycznie ze znajomością tematu .




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane