Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Małżeństwo a prawo do lokalu

Pytanie: Chciałbym się dowiedzieć, czy w wypadku posiadania przez jednego współmałżonka prawa do lokalu mieszkalnego na wyłączną własność, a drugi nie posiada w nim meldunku, to czy ten pierwszy może w każdej chwili nakazać opuszczenie mu opuszczenie mieszkania. Jak to się ma w wypadku gdy małżonkowie mają wspólne dziecko. Współmałżonek nabył prawo w trakcie związku małżeńskiego.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Po pierwsze należy zwrócić uwagę, na fakt, że z punktu widzenia ochrony prawnej zameldowanie lub jego brak nie ma żadnego znaczenia. Co najwyżej może rodzić odpowiedzialność administracyjną (wykroczenie) z niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Dla rozstrzygnięcia powyższej kwestii większe znaczenie ma natomiast to czy prawo do lokalu przysługuje obojgu małżonkom czy też wyłącznie jednemu. Jeśli lokal jest wynajmowany, to najemcami są z mocy prawa oboje małżonkowie. Jeśli ma charakter spółdzielczy i prawo zostało nabyte w trakcie trwania związku małżeńskiego i służy zaspokajaniu potrzeb rodziny, to również jest ono przedmiotem współwłasności małżeńskiej. W obu tych przypadkach możliwość wyeksmitowania jednego z małżonków, w trakcie trwania związku małżeńskiego jest mocno ograniczona. Jest także ograniczona w przypadku, jeżeli małżonkowie zajmują mieszkanie stanowiące odrębną własność jednego z nich. Tu jednak decyduje zasada wzajemnej pomocy współmałżonków wyrażona w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, której wyrazem jest miedzy innymi prawo do wspólnego zamieszkiwania. Obowiązek wzajemnej pomocy może zostać jednak przełamany poprzez rażąco naganne zachowanie się jednego ze współmałżonków. Obowiązek ten wygasa także definitywnie, wraz z orzeczeniem rozwodu lub separacji. W wyroku rozwodowym sąd orzeka o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania.

 

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Małżeństwo a prawo do lokalu

 • Anna 2013-09-06 18:22:55

  Re: Małżeństwo a prawo do lokalu

  Witam! Jestem w małżeństwie ponad 5 lat. Mieszkanie mąż kupił przed naszym związkiem małżeńskim wiec teraz mnie straszy tym iż ja nie mam żadnego prawa do tego mieszkania.Jestem tu zameldowana. Tak naprawdę ja nie mam dokąd pójść. Co mogę zrobić w takim wypadku? Z góry dziękuje!


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
 • zofia-ewa

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
 • Sylwka

  ocena usługi:

  Profesjonalna, zrozumiała opinia
 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane