Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Małżeństwo a prawo do lokalu

Pytanie: Chciałbym się dowiedzieć, czy w wypadku posiadania przez jednego współmałżonka prawa do lokalu mieszkalnego na wyłączną własność, a drugi nie posiada w nim meldunku, to czy ten pierwszy może w każdej chwili nakazać opuszczenie mu opuszczenie mieszkania. Jak to się ma w wypadku gdy małżonkowie mają wspólne dziecko. Współmałżonek nabył prawo w trakcie związku małżeńskiego.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Po pierwsze należy zwrócić uwagę, na fakt, że z punktu widzenia ochrony prawnej zameldowanie lub jego brak nie ma żadnego znaczenia. Co najwyżej może rodzić odpowiedzialność administracyjną (wykroczenie) z niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Dla rozstrzygnięcia powyższej kwestii większe znaczenie ma natomiast to czy prawo do lokalu przysługuje obojgu małżonkom czy też wyłącznie jednemu. Jeśli lokal jest wynajmowany, to najemcami są z mocy prawa oboje małżonkowie. Jeśli ma charakter spółdzielczy i prawo zostało nabyte w trakcie trwania związku małżeńskiego i służy zaspokajaniu potrzeb rodziny, to również jest ono przedmiotem współwłasności małżeńskiej. W obu tych przypadkach możliwość wyeksmitowania jednego z małżonków, w trakcie trwania związku małżeńskiego jest mocno ograniczona. Jest także ograniczona w przypadku, jeżeli małżonkowie zajmują mieszkanie stanowiące odrębną własność jednego z nich. Tu jednak decyduje zasada wzajemnej pomocy współmałżonków wyrażona w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, której wyrazem jest miedzy innymi prawo do wspólnego zamieszkiwania. Obowiązek wzajemnej pomocy może zostać jednak przełamany poprzez rażąco naganne zachowanie się jednego ze współmałżonków. Obowiązek ten wygasa także definitywnie, wraz z orzeczeniem rozwodu lub separacji. W wyroku rozwodowym sąd orzeka o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania.

 

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Małżeństwo a prawo do lokalu

 • Ryszard 2018-05-03 11:29:18

  Re: Małżeństwo a prawo do lokalu

  Dzień dobry, razem z byłą małżonką oraz nieletnim synem mieszkamy w mieszkaniu komunalnym. Na rzecz małoletniego syna płacę alimenty. Wobec powyższego wszystkie opłaty (mieszkanie, prąd, gaz, internet, tv kablowa oraz rtv) opłacam w wysokości 1/3. Wiem że była żona płaci w wysokości 1/2. Oczywiście poinformowałem eksmałżonkę o fakcie że będą widnieć zaległości. Proszę o informację czy płacąc 1/3 opłat, po czyjej stronie będą do uregulowania zaległości?

 • Anna 2013-09-06 18:22:55

  Re: Małżeństwo a prawo do lokalu

  Witam! Jestem w małżeństwie ponad 5 lat. Mieszkanie mąż kupił przed naszym związkiem małżeńskim wiec teraz mnie straszy tym iż ja nie mam żadnego prawa do tego mieszkania.Jestem tu zameldowana. Tak naprawdę ja nie mam dokąd pójść. Co mogę zrobić w takim wypadku? Z góry dziękuje!


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
 • Janina

  ocena usługi:

  Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.