Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Małżonek hazardzista - przejęcie wynagrodzenia hazardzisty

Pytanie: Mój ojciec jest osobą uzależnioną od hazardu. Zaciąga potworne kredyty w bankach, u znajomych. Moja matka jest bezradna, a my nie mamy środków do życia. Czy jako córka mogę wnieść do sądu wniosek o przejęcie do dyspozycji wynagrodzenia ojca, który w ten sposób nie będzie mógł zaciągać nowych zobowiązań kredytowych?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Pani jako córka może przede wszystkim złożyć wniosek o częściowe ubezwłasnowolnienie Pani ojca.

Orzeczenie o ubezwłasnowolnieniu skutkuje ustanowieniem kuratora, który będzie "asystował" ojcu w dokonywaniu czynności prawnych. Jednak samo ubezwłasnowolnienie nie pozbawi Pani ojca możliwości rozporządzania swoim zarobkiem – musiałby mu tego zabronić sąd opiekuńczy.

W przedstawionej sytuacji pewne działania prawne może podjąć przede wszystkim Pani matka. Pani ojciec jest bowiem zobowiązany do przyczyniania się do zaspokajania potrzeb założonej przez siebie rodziny. Jeśli wynagrodzenie za pracę stanowi główny sposób wypełniania tego obowiązku i jednocześnie jest ono w dużej mierze pochłaniane przez hazard, to Pani matka może wnieść do sądu wniosek z żądaniem ażeby wynagrodzenie za pracę lub inne należności przypadające Pani ojcu były w całości lub w części wypłacane do jej rąk (przewiduje to art. 28 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Po rozpatrzeniu sprawy sąd może, w drodze postanowienia, nakazać pracodawcy aby ten wypłacał całość lub część wynagrodzenia do rąk Pani matki.

Oprócz tego, Pani matka może, na podstawie art. 40 kro, żądać pozbawienia męża przez sąd samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym. Podstawową przesłanką wydania takiego postanowienia jest istnienie ważnych powodów. Przez ważne powody, w rozumieniu art. 40, należy uważać - ogólnie mówiąc - takie wykonywanie zarządu majątkiem wspólnym przez jedno z małżonków, będące wynikiem jego lekkomyślności, nieudolności lub celowego działania, które powoduje naruszenie lub poważne zagrożenie interesów majątkowych rodziny, co godzi w jej dobro. Uzależnienie od hazardu jest okolicznością, która może godzić w dobro rodziny i zagraża jej interesom. Jest to zatem sytuacja, która uzasadnia wystąpienie z wnioskiem, o którym mowa w art. 40 kro. Pozbawienie samodzielnego zarządu majątkiem wspólnym może odnosić się do całego majątku małżonków jak i do jego poszczególnych składników, zwłaszcza przedstawiającymi szczególną wartość lub mającymi istotne znaczenie dla życia rodziny – a więc np. wynagrodzenia za pracę.

Przedstawione powyżej wnioski może jednak wnieść jedynie współmałżonek (odpowiedź sporządziliśmy przy założeniu, że Pani matka pozostaje w związku małżeńskim z Pani ojcem).  W żadnym z tych postępowań Pani jako córka nie posiada legitymacji czynnej.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Małżonek hazardzista - przejęcie wynagrodzenia hazardzisty

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Anna

    ocena usługi:

    Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
  • Marek Mikulski

    ocena usługi:

    jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
  • Grzes

    ocena usługi:

    Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
  • Jolanta

    ocena usługi:

  • Dorota

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
  • Mirosław

    ocena usługi:

  • Jozef

    ocena usługi:

  • Mirosław

    ocena usługi:

  • Beata Jaroslawska

    ocena usługi:

    Profesjonalizm i fachowość, odpowiedz błyskawiczna, bardzo polecam Z poważaniem
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa pomoc. Kontakt idealny. Polecam
  • Zbigniew

    ocena usługi:

    Opinia wydana terminowo, z wnioskami prawnymi podanymi w sposób jasny nawet dla nieprawników. Spełnia założenia przyjęte przeze mnie przy występowaniu z zapytaniem o jej wydanie.
  • Ryszard

    ocena usługi:

    Dziękuję! Opinia jest jasna i zadowalająca w treści. Polecam innym. Z powazaniem
  • Marta

    ocena usługi:

    Doskonały serwis i jakość usług. Otrzymałam niezwykle dogłębną i pomocną poradę prawną oraz odpowiedź na moje dodatkowe, powiązane pytanie. Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnika.
  • teti50

    ocena usługi:

    Polecam wszystkim potrzebujacym pomocy prawnej. Bardzo szybko otrzymalam odpowiedz na zadane pytanie.
  • Renata

    ocena usługi:

    Opinia przygotowana szybko, profesjonalnie, zrozumiale. POLECAM.
  • Zdzisława

    ocena usługi:

    Dziękuję za bardzo profesjonalną usługę prawną i wyczerpującą w pełni moje pytanie.Będę polecała napewno znajomym . Sama także skorzystam jeszcze z Państwa porad.
  • Paweł

    ocena usługi:





Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane