Rozdzielność majątkowa a zakup mieszkania

Pytanie:

"Czy jeżeli kupię mieszkanie hipoteczne w czasie trwania związku małżeńskiego (rozdzielność majątkowa) będzie ono stanowiło moją wyłaczną własność? Czy w przypadku rozwodu mój mąż będzie miał jakiekolwiek prawa do przebywania w mieszkaniu?"

Odpowiedź prawnika: Rozdzielność majątkowa a zakup mieszkania

Ustrój rozdzielności majątkowej polega on na tym, że każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy o wyłączeniu wspólności majątkowej, jak i majątek nabyty później. Zarządza i rozporządza swoim majątkiem samodzielnie. Wszystkie przedmioty majątkowe nabyte przez każde z małżonków po zawarciu umowy wyłączającej wspólność majątkową będą należeć w całości do ich majątków odrębnych. W związku z tym nabyte przez Panią mieszkanie należeć będzie do Pani majątku odrębnego, a więc będzie stanowić wyłączną Pani własność. Sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków, pod warunkiem że małżonkowie mają wspólne mieszkanie (chodzi tutaj o wspólność ustawową). Ma to jednak znaczenie tylko w sytuacji, gdy pomiędzy małżonkami istnieje wspólność ustawowa. W przypadku istnienia rozdzielności majątkowej w momencie rozwodu Pani mąż nie będzie miał jakiegokolwiek prawa do przebywania w mieszkaniu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marta 2019-08-30 22:48:20

    mam takie pytanie ponieważ mam złąhistorię w BIKu i nie chcą nam z mężem przyznaćkredytu hipotecznego. Więc jeżeli zrobimy rodzielczośc majątkowom wtedy mogą przyznać kredyt na mieszkanie ale mężowi. Oczywiście kredyt będzie spłacany wspólnie.Jednoczesnie ja sprzedam swoje mieszkanie ( własnosciowe ) i pieniazki przeznacze na zakup nowego mieszkania ( 50% ja i 50 % kredyt meza ). Czy w razie jego śmierci itp. będęmiała prawo do tej nieruchomości mimo rozdzielczośći majątkowej? Bo chodzi tylko nam o przyznanie kredytu na hipotekę może można to inaczej zalatwić?Czy w akcie notarialnym mozna zrobic wpis ze ja dałam 50% na mieszkanie ? ( ja 200 tys , mąż 200tys kredyt )

  • Elżbieta Netter 2014-10-19 13:23:30

    Witam. A ja mam takie pytanie ponieważ mam złąhistorię w BIKu i nie chcą nam z mężem przyznaćkredytu hipotecznego. Więc jeżeli zrobimy rodzielczośc majątkowom wtedy mogą przyznać kredyt na mieszkanie ale mężowi. Oczywiście kredyt będzie spłacany wspólnie. Czy w razie jego śmierci itp. będęmiała prawo do tej nieruchomości mimo rozdzielczośći majątkowej? Bo chodzi tylko nam o przyznanie kredytu na hipotekę może można to inaczej zalatwić?

  • Jerzy 2014-06-17 11:14:08

    a jak wygląda sprawa, gdy na zakup mieszkania posiłkowalem się kredytem przyznanym współmałżonkowi , który nota bene sam spłacam oraz kredytem hipotecznym . Małżonek nie rości sobie żadnych praw do zakupionego mieszkania "hipotecznego".


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika