Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Możliwość wyrzucenia męża z lokalu

Pytanie: Jesteśmy małżeństwem od 2001 roku. Mamy dwójkę małoletnich (3,5 i 2 lata) dzieci. Mieszkamy razem w mieszkaniu własnościowym hipotecznym, które zostało zakupione na moja żonę jako jedyna właścicielkę. Uczyniliśmy tak, aby łatwiej można było otrzymać kredyt. Mieszkanie jest zakupione w dużej części na kredyt. Kredyt został wzięty przez moją żonę samodzielnie, pozostała część gotówkowa pochodzi ze sprzedaży poprzedniego mieszkania, którego właścicielką była także moja żona (choć nie mieliśmy wtedy rozdzielności majątkowej - zostało ono przez nią zakupione przed zawarciem przez nas związku małżeńskiego. To poprzednie mieszkanie także razem remontowaliśmy po zakupie i razem je urządzaliśmy i wyposażaliśmy). W tym celu przed zakupem obecnego mieszkania ustanowiliśmy rozdzielność majątkową. Oczywiście prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe, razem płacimy rachunki, razem sprawujemy opiekę nad dziećmi itp. Ostatnio zaczęliśmy się kłócić. Żona chce mnie z mieszkania wyrzucić twierdząc, że nie mam prawa tutaj przebywać i ma ona prawo to uczynić jako, że mieszkanie jest tylko jej. Czy ma prawo tego żądać? Czy mieszkanie jest rzeczywiście tylko jej własnością skoro razem za nie zapłaciliśmy, razem je urządziliśmy i razem je opłacamy? Czy - tak jak mówi - może wezwać policję i przy jej pomocy po prostu wyrzucić mnie z mieszkania, w którym mieszkam?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Z przedstawionej sytuacji wynika, że faktycznie mieszkanie jest wyłączną własnością żony. Podstawową przyczyną tego stanu rzeczy jest wprowadzenie przez małżonków rozdzielności majątkowej. Do tego dochodzi fakt, iż w akcie notarialnym jako właściciela jest oznaczona tylko żona oraz zawarcie przez nią umowy kredytu.

Gdyby małżonków obowiązywała wspólność majątkowa, a mieszkanie było zakupione w głównej mierze za środki z kredytu, to byłoby wspólną własnością małżonków. Nawet, gdyby w akcie notarialnym uwidoczniona była wyłącznie żona.

Niestety w obecnej sytuacji należałoby postarać się o jak najwięcej dowodów świadczących o tym, że kredyt mieszkaniowy jest spłacany także przez męża. Nie zmieni to kwestii własności nieruchomości lokalowej, ale może pozwolić na odzyskanie wyłożonych na spłatę mieszkania środków. Można bowiem w tym przypadku mówić o nakładach z majątku osobistego męża na majątek osobisty żony. Zwrotu takich nakładów można dochodzić tylko  w drodze procesu, w szczególności nie może to być w ramach podziału majątku wspólnego małżonków. Oczywiście nie jest też wykluczone po prostu zaprzestanie spłacania kredytu zaciągniętego przez żonę.

Natomiast przedmioty znajdujące się w mieszkaniu (sprzęt agd, rtv) są osobnymi przedmiotami własności. Każdy z poszczególnych przedmiotów należy do tego z małżonków, które je nabył za swoje środki. Jeśli małżonkowie nabyli jakąś rzecz wspólnie, to stali się je współwłaścicielami w częściach ułamkowych.

Policja nie ma w tym przypadku uprawnień, by wyrzucić męża z mieszkania. Konieczne jest złożenie przez żonę do sądu pozwu o eksmisję. Może się też zdarzyć, że zostaną zmienione w mieszkaniu zamki. Także mąż nie będzie mógł wykorzystać w tej sytuacji policji, by dostać się do mieszkania. Mąż będzie mógł jednak złożyć do sądu pozew o przywrócenie posiadania; jest to postępowanie szybsze niż to, które może wszcząć żona.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Możliwość wyrzucenia męża z lokalu

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
 • Janina

  ocena usługi:

  Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane