Ustalenie masy spadkowej

Pytanie:

"Nieruchomość została nabyta w wyniku darowizny w 1990 roku przez jednego z małżonków. Jest to działka zabudowana domem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi. Mniej więcej z daty nabycia jest operat szacunkowy sporządzony przez rzeczoznawcę, w którym jest opis budynku mieszkalnego i z którego wynika, że budynek i wszystkie instalacje są w stanie - do totalnego remontu. Małżonkowie dokonali remontu domu jak i remontu jednego z budynków gospodarczych przerabiając go na budynek mieszkalny z 3 pokojowym mieszkaniem. Czyli spore nakłady wnieśli z majątku wspólnego na ulepszenie majątku osobistego męża. Dokonywano tego aż do ubiegłego roku i robiono, to systemem gospodarczym więc rachunków nie posiadają. Mąż zmarł w ubiegłym roku. Spadkobiercami są żona i pełnoletni syn. Syn domaga się połowy spadku. Czy należy mu się połowa skoro nie brał udziału w nakładach (kiedy żył ojciec to pracował z nim w warsztacie ale otrzymywał wynagrodzenie którego nie przeznaczał na wspólne remonty)? Czy jeśli sporządzimy operat szacunkowy nieruchomości przez rzeczoznawcę i sporządzimy porównanie wartości nieruchomości z daty nabycia i dnia dzisiejszego - po przeliczeniu na ceny dzisiejsze - to czy na rozprawie o stwierdzenie nabycia - sąd weźmie to pod uwagę i czy może, to spowodować nabycie spadku przez żonę w większym udziale niż syna? Co ewentualnie można zrobić, aby ten podział spadku nie był po 1/2?"

Odpowiedź prawnika: Ustalenie masy spadkowej

Syn ma prawo do ½ udziału w spadku jaki przysługiwał jego ojcu. W postępowaniu o stwierdzeniu nabycia spadku należy podnieść, że na majątek osobisty męża zostały dokonane nakłady z majątku wspólnego. Pani będzie mogła się domagać zwrotu nakładów poniesionych na majątek osobisty. Nakłady te wejdą do majątku wspólnego, do którego też miał prawo Pani mąż. Majątek ten też dziedziczy Pani i syn zmarłego. Zatem nakłady zwrócone wejdą do majątku wspólnego, który i tak podlega dziedziczeniu po ½. Inaczej byłoby, gdyby nakłady na majątek osobisty męża były poczynione z majątku osobistego Pani. Zwrócone nakłady weszłyby do Pani majątku osobistego męża. Przedstawienie w sądzie takiego operatu szacunkowego jako dowód będzie miało charakter opinii tylko jeśli sąd ją zleci. W innym przypadku będzie to tylko dowód z dokumentu i syn może ten dokument kwestionować i domagać się ustalenia innej wyceny.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika