Obowiązek zaspokojenia potrzeb rodziny

Pytanie:

"Współmałżonek w postępowaniu rozwodowym chce złożyć wniosek o zaspokojenie potrzeb rodziny. Nie wiem, czym to się różni od obowiązku alimentacyjnego. Czy i jakie rodzi to dodatkowe dolegliwości? Czym się różnią alimenty od obowiązku zaspokojenia potrzeb rodziny?"

Odpowiedź prawnika: Obowiązek zaspokojenia potrzeb rodziny

Zarówno obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny, jak i obowiązek alimentacyjny mają swe źródło w uregulowaniach kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W doktrynie prawa nie ma zgodności co do charakteru pierwszego z tych obowiązków; część przedstawicieli nauki prawa uważa, że ma on charakter alimentacyjny. Mówi o nim art. 27 kodeksu, który stanowi, iż oboje małżonkowie są obowiązani, każdy wg swoich sił i możliwości, do zaspokajania potrzeb założonej przez nich rodziny. W przeciwieństwie do obowiązku alimentacyjnego obejmuje on rodzinę jako całość, a nie każdego z jej członków osobno. Zatem jeśli jeden z małżonków dochodzi na tej podstawie środków na utrzymanie rodziny, to sąd zasądzi jedno świadczenie dla całej rodziny (w tym także małżonka,przeciwko któremu powództwo zostało wytoczone), a nie odrębne świadczenia na rzecz każdego uprawnionego do alimentów. Małżonek dochodzący świadczeń ma wybór, czy skorzysta z drogi dochodzenia świadczeń na rzecz zaspokajania potrzeb rodziny, czy też z możliwości dochodzenia świadczeń alimentacyjnych.

Obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny trwa oczywiście dopóty, dopóki trwa sama rodzina. Po orzeczeniu rozwodu obowiązek ten ustaje. Pozostaje natomiast możliwość żądania alimentów. Złożony w trakcie trwania procesu rozwodowego wniosek o zaspokajanie potrzeb rodziny jest rozpoznawany w ramach postępowania zabezpieczającego. Tak samo sąd postąpi z wnioskiem o zasądzenie alimentów za czas trwania procesu. 

W wyroku rozwodowym sąd ma obowiązek orzec o alimentach na rzecz małoletnich dzieci. Jeśli chodzi o alimenty między małżonkami, to do ich zasądzenia na okres po ustaniu małżeństwa potrzebny jest wniosek.  


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika