Odcięcie mediów byłemu małżonkowi

Pytanie:

"Mój mąż mieszka nadal z byłą żoną. Mieszkanie jest służbowe mojego męża (żołnierz zawodowy). Umowa na pobieranie energii i gazu podpisana jest z mężem. Niestety była żona nie poczuwa się do obowiązku płacenia połowy za rachunek (gaz i energia), a z tego korzysta. Mojego męża nie stać już utrzymywanie byłej żony, która otrzymuje alimenty i zarabia. Przyszedł kolejny rachunek, zastanawiamy się czy odłączyć wszystkie jej urządzenia, które pobierają energię. Czy mąż ma takie prawo, jeżeli nie to jak można ją zmusić do dokładania się na utrzymanie mieszkania w którym ona też mieszka. Zastanawiamy się też nad rozwiązaniem umowy z dostawcami. "

Odpowiedź prawnika: Odcięcie mediów byłemu małżonkowi

Jeżeli chodzi o umowę z dostawcami, to co do zasady formalnie rozwiązać z nimi umowę może osoba , z którą zakład podpisał umowę, a więc Pani mąż. Należy jednak podkreślić, ze była żona przebywa w mieszkaniu na podstawie jakiegoś tytułu prawnego (możliwe, ze jest to orzeczenie sądu) i z racji tego ma prawo oczekiwać, ze mieszkanie będzie wyposażone w media niezbędne do korzystania z mieszkania (woda, prąd, gaz) i dlatego odłączenie jej mediów, z których korzysta nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Za pobraną energie, prąd, gaz musi jednak płacić na zasadach ogólnych (jeżeli sporna jest kwota, która ma uiścić była żona, może ją ustalić sąd). Jeżeli sprawy nie można rozwiązać polubownie (co byłoby najlepszym rozwiązaniem), bo była żona odmawia regulowania odpowiedniej części rachunków, można sprawę skierować do sądu. W takiej sytuacji należałoby złożyć do sądu pozew o zapłatę. Jako wartość przedmiotu sporu należy w pozwie podać sumę wszystkich nieuiszczonych rachunków ( w części przypadającej na żonę), które nie uległy jeszcze przedawnieniu. Wyrok sądu będzie o tyle pomocny w zasygnalizowanej sytuacji, ze w razie odmowy ze strony byłej żony uiszczenia długu, sprawę będzie można skierować do komornika, który może przeprowadzić egzekucję np. z wynagrodzenia żony. Ponadto konieczność uiszczenia obok zasądzonej kwoty kosztów sądowych i egzekucyjnych (które niestety nie są niskie) powinno pomóc zapobiec powtórzeniu się na przyszłość zaistniałej sytuacji. Jeżeli była żona będzie odmawiała na przyszłość regulowania odpowiedniej części rachunków, egzekucję tych świadczeń także co do świadczeń przyszłych będzie można powierzyć komornikowi.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Radek 2012-02-15 21:16:25

    a co jest w sytuacji jak są płacone rachunki za prąd,gaz,mieszkanie ale wiadomo w odpowiedniej kwocie bo jeżeli ja zużywam mniej wszystkiego to i płacę mniej i czy mogę założyć podlicznik co do gazu , prądu.Czy była żona może mi je odłączyć.Moja była żona jest właścicielem mieszkania(głupi byłem że przepisałem na nią) a ja w nim jestem tylko zameldowany i przebywam.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika