Opłata za apelację przy podziale majątku

Pytanie:

"Przed sądem toczy się sprawa o podział majątku dorobkowego. Sąd wydał postanowienie wstępne co do nierównych udziałów. Chciałabym zaskarżyć to postanowienie. Wiem, że należy zrobić to poprzez apelację. Jednakże nie wiem, jakiej opłaty należy dokonać, ponieważ jeszcze do tej pory nie został wyceniony ten majątek, a ma zostać wyceniony przez biegłych, po uprawomocnieniu się postanowienia sądu o nierównych udziałach. Czy taka apelacja podlega opłacie, a jeśli tak to w jakiej wysokości?"

Odpowiedź prawnika: Opłata za apelację przy podziale majątku

Zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przepisy ustawy przewidujące pobranie opłaty od pozwu lub wniosku wszczynającego postępowanie w sprawie stosuje się również do opłaty od apelacji, skargi kasacyjnej, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, interwencji głównej, skargi o wznowienie postępowania, skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Od wniosku o podział majątku pobierana jest opłata stała w wysokości 1000 zł (300 zł jeśli wniosek zawiera zgodny projekt podziału). Tak więc opłatę w tej samej wysokości należy wnieść razem z apelacją. Oczywiście możliwe jest również na tym etapie złożenie wniosku o zwolnienie z kosztów. Należałoby taki wniosek złożyć razem z wniesieniem apelacji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika