Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Orzeczenie o winie w wyroku rozwodowym

Pytanie: 1 z 2 Następne Żona wniosła pozew o rozwód bez orzekania o winie. Jednakże w końcowych akapitach uzasadnienia pozwu uzależnia odstąpienie od orzekania o winie od spłacenia przeze mnie na jej rzecz połowy wartości rynkowej naszego mieszkania do końca tego roku. Czy jest to logiczne i konsekwentne? Jak ustosunkuje się do tego sąd? Czy priorytetem będzie wniosek o nieorzekaniu o winie?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Sąd nie orzeka o winie tylko na zgodne żądanie małżonków. Jeżeli więc Pana żona i Pan przed sądem nie oświadczycie zgodnie, iż nie chcecie orzekania o winie, sąd będzie musiał orzec w tym przedmiocie. Sama wina nie może być jednak uzależniona od takich okoliczności, jak przytoczone w pytaniu. W prawie rozwodowym za zawinione uznaje się działanie (zaniechanie) będące wyrazem woli małżonka, które - naruszając obowiązki wynikające z obowiązujących przepisów prawa lub z zasad współżycia społecznego - prowadzi do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. Do przypisania małżonkowi winy nie jest konieczne, by jego zamiarem było spowodowanie tego rozkładu. Wystarczy możliwość przewidywania znaczenia i skutków danego działania (zaniechania) naruszającego przepisy prawa albo zasady współżycia społecznego. Znaczenie dla orzeczenia winy może mieć więc naruszenie obowiązków takich jak np. wspólne pożycia, wzajemnej pomocy i wierności oraz współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Z cała pewnością na kwestię orzekania o winie rozkładu pożycia małżonków nie mogą mieć wpływu rozliczenia majątkowe. Z punktu widzenia samego rozwodu jest to sprawa odrębna. Podział majątku małżonków rozwodzących się może być wpradzie kwestią rozstrzyganą przez sąd podczas postępowania rozwodowego (tylko wtedy, gdy nie przydłuży to znacznie postępowania), jednak rozliczenia te nie mają żadnego wpływu na orzekanie sądu o winie.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Orzeczenie o winie w wyroku rozwodowym

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
 • zofia-ewa

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
 • Sylwka

  ocena usługi:

  Profesjonalna, zrozumiała opinia
 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane