Podstawy odrzucenia zażalenia

Pytanie:

"Toczy się sprawa w sądzie opiekuńczym. Uczestniczka wniosła zażalenie na postanowienie (to nie jest postanowienie końcowe) Sądu Rodzinnego zarzucając między innymi naruszenie art. 109 kro w zw. z art. 730 § 1 i art. 755 kpc. Sąd Okręgowy odrzucił zażalenie nic nie wspominając o naruszeniu lub o wspomnianych przez uczestniczkę naruszeniach przepisów kpc. Postanowienie wydał cyt.: "Postanowienie wydano w oparciu o przepis art. 385 kpc w związku z art. 397 § 2 kpc i art. 13 § 2 kpc." Czy odrzucenie zażalenia było zgodne z prawem? Do kogo można się zwrócić z prośbą o zbadanie, czy w tej sprawie nie zostało naruszone prawo?"

Odpowiedź prawnika: Podstawy odrzucenia zażalenia

Art. 394 kpc stanowi wyraźnie, iż nie wszystkie kategorie postanowień podlegają zaskarżeniu. Przepis te stanowi, iż zażalenie można złożyć a postanowienie sądu kończące postępowanie w sprawie oraz na postanowienia wymienione w ty artykule. Jeśli zażalenie jest bezzasadne je oddala. Trudno w przytoczonym stanie faktycznym ocenić czy sąd słusznie oddalił zażalenie, jeśli nie wiadomo, na jakie postanowienie zostało zaskarżone, a tym samym czy przysługiwało na nie zażalenie w myśl przepisów prawa. Jeśli jednak powstała wątpliwość, co do prawidłowości prowadzonego postępowania zawsze można podnieść taki zarzut składając zażalenie od postanowienia kończącego postępowanie w sprawie. Ponadto można również zwrócić się do Rzecznika Praw Obywatelskich o udział w toczącym się postępowaniu i zbadanie prawidłowości toczącego się postępowania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika