Podstawy prawne ograniczenia władzy rodzicielskiej

Pytanie:

"Jakie są podstawy prawne ograniczenia władzy rodzicielskiej?"

Odpowiedź prawnika: Podstawy prawne ograniczenia władzy rodzicielskiej

Zgodnie z art. 107 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

§ 1. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, sąd opiekuńczy może ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywania.

§ 2. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom, jeżeli przedstawili zgodne z dobrem dziecka porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.

Podstawą ograniczenia władzy rodzicielskiej na mocy art. 107 k.r.o. jest fakt, że rodzice żyją w rozłączeniu. Istnieją również inne podstawy ograniczenia władzy rodzicielskiej na mocy:

• art. 58 § 1 k.r.o. i art. 21 k.r.o. w zw. z art. 425 k.p.c. -przy orzeczeniu rozwodu lub unieważnienia małżeństwa,

• art. 109 k.r.o. -gdy sąd opiekuńczy stwierdzi zagrożenie dobra dziecka, niezależnie, czy rodzice są małżeństwem, czy też nie, czy też żyją w konkubinacie, czy żyją w rozłączeniu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika